Biblioteka Malucha

Książeczki kontrastowe oraz zestaw Sokole oczka

2 grudnia 2015

Listopad już za nami i nadszedł grudzień. Witryny sklepowe powoli zaczynają kusić świątecznymi ofertami. Czuć, że Święta coraz bliżej. Jeżeli macie w domu niemowlaka warto pomyśleć nad prezentem dla niego. Dzisiaj postaram się przekonać Was do zakupu książeczek kontrastowych lub zestawu, który otrzymałam na Baby Shower.

Wraz z mężem lubimy bardzo czytać książki. Posiadamy ich nawet sporą kolekcję, dlatego też bardzo się ucieszyliśmy, gdy nasza G. otrzymała przepiękny prezent od znajomych w postaci książeczek kontrastowych. Książeczki te mają na celu wspomagać rozwój malucha, a przy okazji budować więź emocjonalną. Pokazują przedmioty, postacie i zwierzęta o prostym kształcie i formie. Są doskonałą formą opowiadania dziecku o świecie. Świat widziany oczami maluszka jest dwuwymiarowy i nieostry, dlatego też forma książeczek jest na biało – czarnym kontraście. Obrazki są proste i czytelne oraz wykonane z grubego kartonu. Książeczki są przeznaczone dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Uważam, że jest to odpowiedni wiek. Wcześniej G. nie była zainteresowana oglądaniem. Teraz bardzo chętnie je ogląda, próbuje przewracać strony czy wkłada do buzi. Staram się jej opowiadać co jest na obrazkach, a za jakiś czas na pewno nastąpi ten moment gdy sama będzie mówić co widzi. Cena na opakowaniu – za 4 książeczki – to 29,99 zł.

Drugi zestaw, który dostałam będąc jeszcze w ciąży z G. to nowość na rynku – Sokole oczka, czyli 2- etapowy zestaw dla rozwoju zmysłu wzroku i intelektu. Zawiera on plansze z 20 obrazkami w kontrastowych kolorach dostrzeganych przez noworodka (czarny, biały, czerwony). Według producenta można już stosować od chwili narodzin. Druga część zawiera animacje na płycie DVD. Na płycie znajduje się 20 łagodnych animacji z odpowiednio dobraną paletą kolorów, kształtami obiektów i muzyką. Ten zestaw przeznaczony jest dopiero po 6. miesiącu życia. Stanowi doskonałą alternatywę do inwazyjnych treści w telewizji czy w internecie. Na razie drugiej części z G. nie sprawdziłyśmy, ale plansze stosowałyśmy od urodzenia. Zgodnie z instrukcją zawartą w środku, prezentowałam 3 plansze jednocześnie przez kilka minut, tak aby nie męczyć G. W pierwszych tygodniach życia dziecka zalecane jest nie przekraczać czasu 10 minut.

Produkt rekomendowany jest również przez psychologa:

„Sokole Oczka to produkt, który nie tylko rozwija zmysł wzroku małego dziecka. Dzięki zaangażowaniu rodzica we wspólną zabawę, pomaga on również w szybszym rozwoju mowy, abstrakcyjnego myślenia czy koncentracji uwagi. Ponadto sprzyja umacnianiu wzajemnej interakcji i relacji rodzica lub opiekuna z dzieckiem. Produkt może być alternatywą do inwazyjnych dla małego dziecka treści w telewizji czy w Internecie. Nie może jednak, jak podkreślają producenci, zastąpić najważniejszej formy stymulacji zmysłu i intelektu małego dziecka jaką jest kontakt z rodzicami lub opiekunami – ich dotyk, tembr głosu, wspólne zabawy itp.”

Tomasz Alexandrowicz – psycholog, psychoterapeuta rodzinny, Członek Kapituły Konkursu  „Świat Przyjazny Dziecku” przy KOPD.

Cena to ok. 25 zł.

Polecam i zachęcam do zakupu, gdyż zawartość i sposób prezentacji materiałów został naprawdę dobrze przygotowany. Trzeba pamiętać jednak, że efektywność korzystania z tego produktu wzrasta wtedy, kiedy dziecko korzysta z niej z pomocą dorosłych.

Only registered users can comment.

  1. kontrastowe książeczki są wspaniałe … mały bawił się nimi właściwie od początku a dostał je gdy miał chyba 3 miesiące … na początku wpatrywał się w jeden obrazek … teraz z zamiłowaniem "czyta" wszystkie książki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.