Biblioteka Malucha

Pierwsza Książka Mojego Dziecka

7 grudnia 2015

W zeszłym roku w grudniu, dzięki projektowi Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”rozdano świeżo upieczonym Mamom w ponad 90% szpitali położniczych, pakiet złożony z książki z tekstami dla rodziców i wierszami do czytania dziecku od urodzenia oraz płyty DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami. Projekt został objęty Honorowym Patronatem oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy raz miałam styczność z książką u mojej koleżanki, która urodziła swoją córkę w styczniu br. Jej się udało załapać na projekt – mnie niestety już nie. Bardzo mi się ona spodobała i postanowiłam poszukać jej w internecie. Udało mi się ją znaleźć  i zakupić za niewielkie pieniądze.

Na początku książki autorzy zwrócili się do rodziców zachęcając, aby czytali swoim dzieciom codziennie min. 20 minut. Poza tym umieszczono 20 plusów, dzięki którym starają się nas przekonać, że głośne czytanie dziecku ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię czy też zaspokaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi i stymulacji.

Książka zawiera kilkanaście krótkich wierszyków – rymowanek opisujące codzienność np. zabawki, ubrania czy jedzenie. Umieszczono również dwie kołysanki wraz z nutami. Autorzy wierszyków to m.in. Julian Tuwim, Eliza Piotrowska czy Ewa Szelburg – Zarembina.

Znajdziemy w niej też przykazania i zakazy rodziców wobec dziecka. Całość wzbogacona jest o piękne i proste ilustracje przykuwające wzrok. Książka została starannie wykonana i moim zdaniem cała akcja jest na plus – przede wszystkim za samą idee zachęcania rodziców do czytania swoim dzieciom.

Płyta DVD, na której zawarty jest krótki poradnik dla rodziców opowiadający o tym jak ważne jest okazywanie uczuć wobec dziecka oraz jak dobrze tą miłość okazać. Oprócz tego na płycie znajduje się 12 kołysanek dla dzieci.

Na stronie akcji: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/pkmd można pobrać książkę bezpłatnie w formie e-booka

Zachęcam również do czytania swojemu dziecku od chwili narodzin. Nie zrażajmy się tym, że na początku dziecko nie reaguje. Spokojnie, nadejdzie taki dzień, w którym Wasz maluszek zainteresuje się obrazkami i tym co czytamy. Spróbujmy już teraz zadbać o jego rozwój i zachęcić go do czytania książek – na pewno zaprocentuje to w przyszłości. Moim zdaniem jest to jedna z wielu ciekawych form zabawy z dzieckiem.

Only registered users can comment.

  1. Mój synek uwielbia tę książkę! Czyta ją w każdą możliwą stronę i oczywiście do góry nogami też 😀 Ale chyba najbardziej lubi gdy czytam mu na dobranoc taki wierszyk o pokoiku … " Na stoliku obok łóżka …"
    Co do tych kołysanek na płycie…mam wrażenie że trudno przy nich zasnąć 😀 nie sądzisz? 😀

  2. książka świetna polecam w 100%, bardzo fajnie się ją czyta, mój synek w ciągu dnia przytacza sobie niektóre zdania z tej książki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.