badaniaprenatalne_macierzynstworaz
Ciąża

Badania prenatalne

9 grudnia 2015

Nawiązując do pierwszego postu – Dwie kreski – chciałabym wrócić do tematu badań w ciąży. Jedne z ważniejszych, które nie są refundowane przez NFZ to są badania prenatalne. Mianem badań prenatalnych nazywamy badania przesiewowe wykonywane w ciąży: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Nie są to oczywiście jedyne badania, które można wykonać. Badania prenatalne można podzielić na dwie grupy: inwazyjne lub nieinwazyjne. Dzięki nim przyszli rodzice mogą się dowiedzieć przede wszystkim czy ich nienarodzone dziecko jest zdrowe. Zalecane są kobietom powyżej 35 roku życia i mają one je bezpłatne. Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której kobieta w ciąży nie została o nich poinformowana.

Badanie nieinwazyjne to takie badanie, które nie wymaga interakcji na płodzie ani jego otoczeniu i jest ono bezpieczne dla matki i dziecka. Najbardziej spotykane to: badania USG oraz krwi obwodowej matki. W przypadku gdy wyniki nie są zadowalające zleca się przeprowadzenie badań inwazyjnych. One z kolei wykonywane są gdy istnieje realne ryzyko wystąpienia wady genetycznej płodu. Polegają na pobraniu płynu owodniowego (amniopunkcja) lub tkanki genetycznej płodu na drodze zabiegowej. Pomimo tego, iż są uznawane za bezpieczne niosą ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań.

Dlaczego warto zrobić badania? Ile trzeba zrobić? I jak je rozróżnić?

Najpierw zacznę od badań, które są wykonywane zazwyczaj na każdej wizycie jeśli chodzimy do ginekologa prywatnie. Są one w formie badań USG. Wskazane jest wykonanie czterech w trakcie trwania ciąży:
  • w 7-11 tygodniu ciąży (early pregnancy scan) – pierwsza wizyta, potwierdzenie ciąży i ustalenie czasu jej trwania (wyznaczenie terminu porodu).
  • około 12 tygodnia ciąży (genetics screening) – oszacowanie ryzyka chorób genetycznych u dziecka i decyzja o wykonywaniu bądź nie badań inwazyjnych.
  • około 22 tygodnia ciąży (anomaly scan) – główne badanie oceniające budowę płodu, położenie łożyska i długość szyjki macicy.
  • około 32 tygodnia ciąży (viability scan) – ocena dobrostanu płodu, łożyska i przepływów.

źródło: abcprenatalne.pl

Badania nieinwazyjne, które ja wykonałam to:
  • Test PAPP-A, który polega na ocenie stężenia białka PAPP-A oraz beta hCG. Pozwala on ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Test najlepiej wykonać między 10 a 14 tygodniem ciąży. Pobierana jest próbka krwi matki. Oprócz tego wskazane jest też wykonanie badania USG dla dokładnej oceny wieku płodu i pomiaru tzw. przezierności karkowej. Wynik otrzymujemy po kilku dniach.
  • USG genetyczne. Lekarz w trakcie tego badania oceniał parametry budowy płodu mierząc poszczególne narządy. Dzięki temu miałam pewność, że w razie czego będzie mógł on wykryć ewentualne wady serca, wodogłowie czy też przepukliny rdzeniowe lub brzuszne. Dla wykrycia zespołu Downa i zbliżonych do niego wad ważne jest aby badanie USG zostało zrobione w tym samym czasie co test PAPP-A.
Zrobiłam powyższe badania, ponieważ takie były medyczne zalecenia lekarza prowadzącego. Niestety oba były płatne. Koszt to ok. 200-300 zł (test PAPP-A + USG genetyczne)
Inwazyjnych badań prenatalnych na szczęście nie robiłam. Niestety trzeba się liczyć z tym, że niosą za sobą ryzyko poronienia. Zaliczamy do nich: biopsję, amniopunkcję i kordocentezę. Wykonywane są na szczególne zalecenie lekarza.
Poza badaniami, które opisałam wcześniej warto wykonać jeszcze badanie zwane potocznie połówkowym. Jest to badanie USG, które pokazuje szczegółową ocenę rozwoju i anatomii płodu umożliwiające wykrycie wad rozwojowych w płodzie. Wykonywane jest w połowie ciąży, między 18 a 22 tygodniem ciąży. Określane jest jako badanie USG anatomiczne płodu lub badanie USG genetyczne drugiego trymestru ciąży. Badanie USG połówkowe polega na ustaleniu stanu płodu na postawie pomiaru parametrów biometrycznych płodu: obwodu głowy, obwodu brzucha, długości kości udowej, wielkości dwuciemieniowej głowy płodu (szerokości główki) oraz czynności serca płodu, a także na podstawie oceny anatomii płodu, czyli wyglądu zewnętrznego, budowy i położenia narządów wewnętrznych. Podczas tego badania w 90% potwierdzana jest płeć dziecka. Czas takiego badania to około 30 minut.
Zachęcam do zajrzenia na strony poświęcone badaniom prenatalnym: http://badaniaprenatalne.com.pl/ oraz http://badaniaprenatalne.pl/. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje na temat wszystkich badań, również tych których nie opisałam szerzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.