Inne

Matka ma wychodne, czyli Wielka Wymiana Kontaktów z Izabelą Makosz

28 stycznia 2016

Gdy pojawia się na świecie nasz ukochany maluszek, zazwyczaj bywa tak, że niestety przez najbliższe 12 miesięcy nie masz już czasu dla siebie tylko w pełni poświęcasz się dziecku. Pewnie połowa z Was się oburzy i powie: “Nie zgadzam się! Ja miałam czas wyjść do kosmetyczki, z koleżanką na kawę czy też na imprezę”. Okeeej, a powiedz mi szczerze z kim zostawało Twoje dziecko? – pewnie z babcią, mężem lub opiekunką. W moim przypadku jest tak, że obie babcie są daleko, a mąż pracuje do późna. Jednak za namową mojej siostry, która wysłała mi zaproszenie na wydarzenie organizowane w Concordii Design w Poznaniu, postanowiłam to zmienić. Uznałam, że świat się nie zawali jeśli raz spróbujemy zorganizować się tak, aby to mąż został z dzieckiem w domu, a ja zrobię coś dla siebie. I tak po 7 miesiącach udało mi się w końcu “wyjść do ludzi” bez dziecka. Juupiii!!

W Concordii Design w Poznaniu powstała po raz pierwszy inicjatywa spotkania się twórczych kobiet w celu wymiany kontaktów (stąd nazwa Wielka Wymiana Kontaktów). Wydarzenie skierowane było nie tylko dla kobiet mające już swoją firmę, ale również tych, które dopiero marzą o własnym biznesie. Na pierwszej edycji gościem specjalnym była Izabela Makosz – autorka video – bloga Time For Business TV oraz Małgorzata Zimniak – autorka znanego wcześniej poczytnego bloga Freelancerka.

Pierwszy wykład przygotowała Małgorzata Zimniak na temat: “Jak pisanie bloga może wspierać Twój biznes?” Gosia opowiedziała nam w przyjemny sposób jak założyła swoją działalność 5 lat temu. Według niej “założenie bloga było momentem przełomowym, dzięki któremu zaczęły spływać zlecenia”. Z wykształcenia jest grafikiem specjalizującym się w ilustrowaniu i projektowaniu infografik oraz copywriterką. Jej ilustracje pojawiły się w książce, którą otrzymałam na spotkaniu (Gra o biznes Izabeli Makosz) jak i też w magazynach takich jak: “Imperium Kobiet”, “Bluszcz” czy “Świat Kobiety”. Jej Blog Freelancerka, który na dniach zmienił nazwę na: Gosia Zimniak – Biznes jak rysowany powstał przede wszystkim z pasji do tego co robi. Dzieli się na nim swoim zdobytym doświadczeniem, jak i też stara się poinstruować czytelnika w jaki sposób najlepiej zbudować własną markę. Na spotkaniu Gosia podkreślała, że blog może być formą aktywności dla młodych mam czy też fajną okazją do podtrzymywania jakichkolwiek relacji. I tutaj się w pełni zgadzam z tym stwierdzeniem, ponieważ te same kryteria nakierowały mnie, aby założyć własnego bloga. Dla Gosi blog jest również formą własnego portofolio, na którym może prezentować swoje prace. Moim zdaniem swoim wystąpieniem zachęciła, aby rozpocząć przygodę z blogowaniem, jak i też zacząć czytać jej bloga (jeśli wcześniej się jej nie znało). Ja już Gosię podczytuję od jakiegoś czasu i jest w pewien sposób moim motywatorem.

Pamiętajcie, że blogowanie to przede wszystkim:

 • nawiązywanie kontaktów i relacji
 • budowanie wizerunku eksperta
 • rozwój osobisty i zawodowy
 • dodatkowy dochód (?) 🙂

Izabelę Makosz poznałam jeszcze przed wykładem, ponieważ można było zdobyć jej autograf. Bardzo sympatyczna kobieta, przy której czułam się jakby była moją przyjaciółką, a sama znałabym ją jak łyse konie. Jest to odczucie po zaledwie paru minutach rozmowy. W cenie biletu otrzymałam jej książkę – “Gra o biznes”, a właściwie dwie – jedną dla siebie, a drugą dla kogoś innego (ja przekazałam mojej przyjaciółce). Bardzo fajna inicjatywa!

Kim tak naprawdę jest Izabela Makosz i dlaczego stała się tak sławna?

Z wykształcenia jest prawnikiem, a z zamiłowania przedsiębiorcą. Po paru latach spędzonych w korporacji postanowiła założyć swój własny biznes: pierwszą w Polsce sieć salonów depilacji woskiem Time for Wax. Sukces salonu polega na tym, że nie trzeba się umawiać na wizytę wcześniej. Myślę, że jest to super alternatywa dla zapracowanych kobiet, które w wolnej chwili chcą wyskoczyć do salonu i zadbać o swój wygląd. Oprócz tego postanowiła stworzyć internetową telewizję dla przedsiębiorczych kobiet o nazwie Time for Business TV. Iza dała mi wiele do myślenia. Dzięki niej zrobiłam mały rekonesans osób, które są w moim bliskim otoczeniu. Ważne jest, aby Twój Mąż / Partner czuł się częścią Twojego projektu. Staraj się dać mu jakieś zadanie, niech robi to co umie najlepiej. Zauważysz, że wspieranie Ciebie sprawia mu radość i satysfakcję, że się do czegoś przydaje.

Zaczynając przygodę z blogowaniem czy swoim biznesem pamiętaj, żeby:

 • podążać za tym co serce mówi
 • zmienić nastawienie i myśleć: “Nie umiem, ale się nauczę”
 • przedsiębiorczość to działanie – trzeba być zdeterminowanym
 • warto być aktywnym
 • nie przejmuj się krytyką (słuchaj i czytaj, ale wybierz to co dla Ciebie faktycznie jest radą)
 • sukces nie zależy od tego co się posiada, ale czy się podejmuje działanie
 • mów o sobie dobrze i promuj się
 • jeśli nie wyjdzie plan A, miej w rękawie plan B
 • nie używaj sformułowań: nie wiem, nie mam pojęcia -> zamień je na: wiem, mam pojęcie

Jednym z ważnych elementów jest budowanie swojej społeczności. Najlepiej jeśli nie będziesz słuchać ludzi, którzy mówią: “Po co Ci ta firma? Już jest taka!”, “Po co zakładasz bloga? Tyle już jest tych blogów!”. Powiedz: Nie! Założę ją / go, bo wierzę, że mój jest tym jedynym i potrzebnym na rynku. Wiem, że będę mieć klientów / czytelników. Iza wypowiedziała jedno zdanie, które na dłuuugi czas zostanie w mej głowie: “ Coś co nie wyszło trwa tylko 5 minut, otrząśnij się i zrób krok na przód. Będzie lepiej, dalej.

Warto żebyś posegregował swoje otoczenie na 3 grupy:

A. Niekompetentni i nieżyczliwi (nie znający się na biznesie) – to Twoje otoczenie -> zazwyczaj koleżanki i koledzy

B. Niekompetentni i życzliwi – rodzice

C. Kompetentni i życzliwi – inni przedsiębiorcy / blogerzy

Dzięki temu z łatwością zobaczysz, kto w Twoim otoczeniu powinien zostać, a kogo powinieneś wyeliminować. Ja już to zrobiłam – teraz Twoja kolej!

Na koniec dodam tylko, że cała inicjatywa bardzo mi się spodobała i na pewno z chęcią wybiorę się na kolejne tego typu wydarzenia. Jeśli mam być szczera wobec organizatorów – na przyszłość fajnie by było gdyby zadbali o wodę i przekąskę dla każdej z uczestniczek – zwłaszcza, że wejście na prelekcje było płatne. Poza tym warto byłoby pomyśleć o jakiejś przerwie pomiędzy wykładami.

Jeśli chcesz jeszcze wybrać się na takie wydarzenie to masz jeszcze okazję pojechać do Wrocławia – http://www.twojapasjatwojafirma.pl/wroclaw/

P.S. Obiecuję, że wkrótce na blogu pojawi się również recenzja książki Izabeli Makosz “Gra o biznes”.

…w Poznaniu było ponad 260 kobiet….

Only registered users can comment.

 1. Hm.. mam zupełnie odmienne myślenie. Dla mnie blog to miejsce, gdzie mogę promować coś dobrego, nawiązywać kontakty. Nie planuję na tym zarabiać. Owszem, żeby miało to sens muszę prowadzić go z głową, być przedsiębiorczą, mieć plan i się go trzymać, ale tyle :). Moje otoczenie to prawie sami przedsiębiorczy życzliwi ludzie, rodzice są nieżyczliwi.. Odwrotnie ;). Mój syn ma 7 miesięcy, ale niestety na długo nie mogę jeszcze się wyrwać – zazdroszczę ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *