Dziecko

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka i niemowlaka?

9 lutego 2016

Jednym z ważnych elementów życia dziecka jest dbałość o jego małe ciało. Będąc w ciąży uczęszczałam do szkoły rodzenia i był to kluczowy temat rozmów. Mieliśmy zajęcia również praktyczne, na których uczyłam się wraz z mężem przewijać, kąpać i ubierać niemowlaka. Niby łatwy temat, ale jakże istotny. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo różnych specyfików do kąpania. Czasami trudno nam wybrać ten “jedyny”. Pamiętaj, żeby kupować takie, które nie zawierają barwników, parabenów ani substancji zapachowych. Kupując sugerujemy się ceną, marką i poleceniem innych. Jeśli chcecie bardziej wgłębić się w temat – zachęcam do zajrzenia na stronę: srokao.pl. Analiza warta zobaczenia, niektóre wnioski i mnie zaszokowały.

No dobrze, masz już płyn do kąpania i co dalej?

Częstotliwość: Najpierw skupmy się na częstotliwości mycia. Ja preferuję myć moje dziecko codziennie. Właściwie jest to dla niej rytuał od urodzenia i forma zabawy przed spaniem. Zdarzają się dni, gdy jesteśmy w podróży i przyjeżdżamy bardzo późno to wtedy G. ma dzień “brudasa”. Oczywiście żartuje, bo właściwie pupę (czyli najważniejszą część ciała do mycia) myję kilka razy dziennie – chusteczkami nawilżonymi albo zwykłą wodą za pomocą płatków kosmetycznych.

Temperatura: Kolejnym ważnym elementem jest temperatura wody. Powinna ona wynosić 37 stopni. Można ją sprawdzać za pomocą termometrów do kąpieli lub starym sposobem naszych babć, czyli zanurzamy nasz łokieć do wody. Nie powinnyśmy wtedy wyczuwać ani za zimnej, ani za gorącej wody. Poza temperaturą wody, należy pamiętać aby zadbać przed kąpaniem o temperaturę pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko. Sami zapewne wiecie, jak jest nieprzyjemnie gdy wychodzicie z wanny lub spod prysznica i w łazience jest zimno. Idealna temperatura w domu: 21 – 22 stopnie.

Osuszanie: Wyjmując malucha z wody starajmy się szybko schować go do ręcznika. Polecam takie, które mają kapturki. Wycieramy go lekko przykładając ręcznik tak, żeby nie podrażnić delikatnej skóry niemowlaka lub noworodka.

Ubranie: Załóż dziecku ubranie wygodne i luźne, tak by nie krępowało ruchów nóg i rąk. Musi być przewiewne, odpowiedniej wielkości i z dobrego materiału (najlepiej bawełna). Starajmy się nie przegrzewać i nie oziębiać naszego malca. Zbyt grube lub zbyt cienkie ubranie jest niewskazane. Dziecku zimą zakładamy o jedną warstwę więcej niż sobie, a latem o jedną warstwę mniej. Najlepiej sprawdzić kark dziecka – jeśli jest ciepły i suchy to znaczy, że wszystko jest ok.

Pranie: Wszystkie ubrania dziecka i swoje do porodu powinnaś wyprać w proszku specjalnym przeznaczonym dla noworodków i niemowląt. Nie zawierają one szkodliwych substancji i powodują, że ubranka nie podrażniają skóry dziecka. Taki proszek powinnaś używać min. pół roku od narodzin dziecka.

Dodatkowo u noworodka dbamy o kikut pępowiny. Dziecko należy kąpać tak, aby go nie zamoczyć. Codziennie po kilka razy czyścimy go naokoło za pomocą pałeczki do uszu (przeznaczonych dla niemowląt) spryskanej preparatem np. Octeniseptem. Pomaga on prawidłowo zagoić ranę. Kikut sam powinien odpaść po paru dniach lub najpóźniej po 3 tygodniach.

Jeśli jeszcze wam mało – to zajrzyjcie TUTAJ 🙂

Only registered users can comment.

  1. Fajne posumowanie, taka wiedza w pigułce. Myślę, że przyda się niejednej świeżo upieczonej Mamie:)Ja sama nie używałam żadnych żeli do kąpieli i szamponów, bo bardzo wysuszają skórę…Ja do wanienki zawsze wlewałam nakrętkę Oilatum, bo nic nie robi tak dobrze skorce dziecka jak emollient:) Poza ty mój syn chorował na atopowe zapalenia skóry i bardzo mu taka pielęgnacja pomagała:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *