Zrób to sam! – Jajka wielkanocne “karczochy”

Wielki Post już trwa, a Wielkanoc zbliża się powoli małymi krokami. W związku z tym uznałam, że nadszedł już czas na przygotowanie wielkanocnych ozdób. Parę lat temu zachwyciłam się jajkami wielkanocnymi zrobionymi ze wstążek i styropianowego jajka. Dzisiaj postanowiłam się z wami podzielić wiedzą jak je wykonać. Tym sposobem rozpocznę na blogu nowy cykl: “Zrób to sam!”. Co jakiś czas będę wam starała się pokazać jak samemu w domowych warunkach wykonać różne ozdoby. To co? Zaczynamy! :)

CZEGO POTRZEBUJESZ?

  • styropianowe jajko (dowolnej wysokości, ja użyłam 11 cm)
  • wstążki (o szerokości np. 2,5 cm)
  • szpilki (14 mm)
  • nożyczki

Czas wykonania – ok 1-2 h 

WYKONANIE:

Przygotuj kawałki wstążek o długości 5 cm lub 6 cm (w zależności od wielkości jajka). Dla ułatwienia możesz przygotować najpierw jeden kawałek, następnie przyłóż go do wstążki i utnij kolejne elementy.

Teraz do Ciebie należy decyzja, w którym miejscu rozpoczniesz. Można zacząć od wierzchołka jajka lub tak jak ja “od boku”. 

Pierwszym krokiem jest przyczepienie pierwszego kawałka lub dwóch wstążek (tak jak to pokazano TUTAJ). Ja w tym modelu użyłam tylko jednego.

Przypnij go za pomocą szpilek wbijając je w cztery rogi wstążki.

szycie2

Następnie składamy kolejny kawałek tak jak na zdjęciu.

szycie3

Po złożeniu powinien powstać trójkąt.

Przypinamy na dolnych brzegach trójkąta. I tak samo kolejne trzy kawałki wstążki. Staramy się upiąć je symetrycznie do siebie.

PODPOWIEDŹ: Czubki rogów trójkąta można przypiąć delikatnie szpilkami (nie wbijamy do końca, żeby móc je później wyjąć)- wtedy tasiemka nie odstaje. Na pewno jest to pomocne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jajkami styropianowymi.

Można je przypiąć bliżej siebie lub trochę dalej – to już wedle własnego uznania.

szycie4-001Zaczynamy niżej kolejny rząd. Staramy się upinać w miarę ciasno, żeby nie było widać styropianu.

I tak upinamy do samego końca, aż dojdziemy do obwodu jajka, w którym dodamy wstążkę. Z drugiej strony połówki – upinamy tak samo.

szycie8

i GOTOWE :)

Wszystko zależy jaki wzór wybierzesz. W internecie jest tego bardzo dużo. Można zmieniać kolory wstążek co drugi lub trzeci rząd albo od razu na zmianę (po czterech “trójkątach”).

***

Poniżej znajdziecie inne moje propozycje wykonania jajek :)

szycie5

szycie6

Można wykonać również bombki czy “truskawki” :)

szycie7

Może ci się również spodobać

9 komentarzy

  1. Musze pokazać ten wpis mamie, od dawna szuka takich “manualnych” rozrywek na emeryturze. Stara się robić różne takie małe cuda tak do domu jak i na prezenty dla znajomych. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *