DIY

Zrób to sam! – Jajka wielkanocne “karczochy”

17 lutego 2016

Wielki Post już trwa, a Wielkanoc zbliża się powoli małymi krokami. W związku z tym uznałam, że nadszedł już czas na przygotowanie wielkanocnych ozdób. Parę lat temu zachwyciłam się jajkami wielkanocnymi zrobionymi ze wstążek i styropianowego jajka. Dzisiaj postanowiłam się z wami podzielić wiedzą jak je wykonać. Tym sposobem rozpocznę na blogu nowy cykl: „Zrób to sam!”. Co jakiś czas będę wam starała się pokazać jak samemu w domowych warunkach wykonać różne ozdoby. To co? Zaczynamy! 🙂

CZEGO POTRZEBUJESZ?

  • styropianowe jajko (dowolnej wysokości, ja użyłam 11 cm)
  • wstążki (o szerokości np. 2,5 cm)
  • szpilki (14 mm)
  • nożyczki

Czas wykonania – ok 1-2 h 

WYKONANIE:

Przygotuj kawałki wstążek o długości 5 cm lub 6 cm (w zależności od wielkości jajka). Dla ułatwienia możesz przygotować najpierw jeden kawałek, następnie przyłóż go do wstążki i utnij kolejne elementy.

Teraz do Ciebie należy decyzja, w którym miejscu rozpoczniesz. Można zacząć od wierzchołka jajka lub tak jak ja „od boku”. 

Pierwszym krokiem jest przyczepienie pierwszego kawałka lub dwóch wstążek (tak jak to pokazano TUTAJ). Ja w tym modelu użyłam tylko jednego.

Przypnij go za pomocą szpilek wbijając je w cztery rogi wstążki.

szycie2

Następnie składamy kolejny kawałek tak jak na zdjęciu.

szycie3

Po złożeniu powinien powstać trójkąt.

Przypinamy na dolnych brzegach trójkąta. I tak samo kolejne trzy kawałki wstążki. Staramy się upiąć je symetrycznie do siebie.

PODPOWIEDŹ: Czubki rogów trójkąta można przypiąć delikatnie szpilkami (nie wbijamy do końca, żeby móc je później wyjąć)- wtedy tasiemka nie odstaje. Na pewno jest to pomocne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jajkami styropianowymi.

Można je przypiąć bliżej siebie lub trochę dalej – to już wedle własnego uznania.

szycie4-001Zaczynamy niżej kolejny rząd. Staramy się upinać w miarę ciasno, żeby nie było widać styropianu.

I tak upinamy do samego końca, aż dojdziemy do obwodu jajka, w którym dodamy wstążkę. Z drugiej strony połówki – upinamy tak samo.

szycie8

i GOTOWE 🙂

Wszystko zależy jaki wzór wybierzesz. W internecie jest tego bardzo dużo. Można zmieniać kolory wstążek co drugi lub trzeci rząd albo od razu na zmianę (po czterech „trójkątach”).

***

Poniżej znajdziecie inne moje propozycje wykonania jajek 🙂

szycie5

szycie6

Można wykonać również bombki czy „truskawki” 🙂

szycie7

Only registered users can comment.

  1. Musze pokazać ten wpis mamie, od dawna szuka takich „manualnych” rozrywek na emeryturze. Stara się robić różne takie małe cuda tak do domu jak i na prezenty dla znajomych. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.