Szycie

DIY – Jak uszyć czapkę smerfetkę?

16 marca 2016

Wiosna zbliża się małymi kroczkami, więc postanowiłam uszyć mojej córce parę czapek z dzianiny dresowej. Myślę, że jest to dobra okazja do rozpoczęcia swoich przygód z szyciem. Wykrój jest łatwy i szybki w szyciu. Zachęcam do spróbowania!

 Czego potrzebujesz?

 • dwa kawałki dzianiny dresowej
 • wykrój – samodzielnie narysowany lub z gazety np. OTTOBRE
 • maszyna do szycia
 • podstawowe akcesoria krawieckie (nici, igła, nożyczki etc.)

 Jak zrobić wykrój?

Jeśli nie masz gotowego wykroju – to nic straconego – samemu dasz radę narysować wykrój. Odmierz obwód głowy i podziel jego wymiar na pół – to będzie szerokość wykroju. Następnie do połowy obwodu dodaj ok 2 –  3 cm – masz już wysokość wykroju (czyli połowa obwodu + 2-3 cm). Na 3/5 wysokości czapki należy ją zaokrąglić ( pokrywka od garnka lub talerz to świetny „gadżet” w celu zaokrąglenia góry czapki). Odmierz środek czapki i narysuj trójkątne wycięcie do około 1/4 wysokości czapki. Porównaj swój wykrój z moim wykrojem. Jeśli się zgadza to zabieramy się za szycie. Pamiętaj, że dzianina dresowa jest rozciągliwym materiałem, więc warto zmniejszyć szerokość wykroju o np. 1 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wykonanie:
Złóż tkaninę na pół, prawymi stronami do siebie, przyłóż wykrój i odrysuj go za pomocą mydełka lub flamastra (specjalnego do tkanin).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wytnij wykrój czapki zgodnie z odrysowanymi liniami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Nałóż na siebie tkaniny – prawymi stronami do siebie. Następnie zepnij szpilkami po szerokości wykroju i zszyj ściegiem prostym na maszynie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak wygląda po zszyciu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następnie zabieramy się za zszycie czterech trójkątnych wycięć. Złóż tkaniny tak jak na zdjęciu, zepnij szpilkami, żeby materiał był równo zszyty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Tak wyglądają zszyte trójkąty:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

z lewej strony:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

z prawej strony:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następnie złóż materiał na pół, zepnij szpilkami po obwodzie i zszyj zostawiając otwór (ok 3 cm) potrzebny  na wywinięcie czapki na prawą stronę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zszyciu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zszywamy pozostawiony otwór ręcznie ściegiem krytym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

szycie9

 i GOTOWE 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czapki, które uszyłam:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Only registered users can comment.

 1. Nareszcie świetny opis, wszędzie szukałam konkretnych, rzeczowych wskazówek jak zrobić wykrój. Po wielogodzinnych poszukiwaniach nareszcie znalazłam! Dziękuję! zabieram się do szycia 😀

 2. Super tutorial, jak dla mnie troszkę za wysoka. Może kwestia tego, że użyłam dresówki pętelki zamiast cienkiego jersey.

 3. Witam. Korzystałam z Pani opisu i uszyłam czapkę ze starych tshirtow. 🙂 Teraz chciałabym kupić materiał. Mam małe doświadczenie z szyciem i nie wiem jakie. Czy dresowki o gramaturze 230 nie będą za grube na wiosnę? Czy lepiej wybrać dresowka 230 i do tego dzianina t shirtowa? Pozdrawiam.

 4. Witam. Mam pytanie. Czy uzywamy do szycia czapek ściegów elastycznych?juz kilka czapek uszyłam. Szyje dop iero od stycznia. Niestety jak mocniej się pociągnie czy szarpnie czapka to nitka się zrywa. Dziś zobaczyłam u dzieciaków że zerwała sięw jednym miejscu. Tak samo w przypadku komina. Posiadam starego łucznika pożyczonego. Nie posiada on ściegów elastycznych. Ja szyje najgestszym zygzakiem. Ja szyć aby nitka się nie zrywala? Pozdrawiam

  1. Witam 🙂 Moim zdaniem zygzak powinien wystarczyć jeśli nie masz ściegów elastycznych. Ja czasem nawet szyłam zwykłym ściegiem prostym. Być może masz złe naprężenie nici – dlatego się zrywać. Proponuję wypróbować na skrawku materiału i wtedy zobaczy Pani, która opcja powoduje nie zrywanie się nici.

   1. proszę o podanie stron, z których Pani kupuje materiały. Bo jak się ma fajny materiał to aż się chce coś fajnego spróbować uszyć. A ja mam dwie gwiazdki w domu, które uwielbiają się stroić:)

 5. Witam, do szycia z materiałów takich jak dresówka czy innych rozciągających się, proponuje zakup nici elastycznych,które też sie lekko naciągają i dzięki temu szew nie rwie się,co ma miejsce gdy szyjemy zwykłymi nićmi.
  Super wpis,
  Pozdrawiam serdecznie!

 6. Witam, jaka powinna być wysokość czapki jeśli chcialabym uszyć przylegającą do głowy ?(czapka dla męzczyzny wiec smerfetka odpada).
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.