Wiosna zbliża się małymi kroczkami, więc postanowiłam uszyć mojej córce parę czapek z dzianiny dresowej. Myślę, że jest to dobra okazja do rozpoczęcia swoich przygód z szyciem. Wykrój jest łatwy i szybki w szyciu. Zachęcam do spróbowania!
Czego potrzebujesz?
- dwa kawałki dzianiny dresowej
- wykrój – samodzielnie narysowany lub z gazety np. OTTOBRE
- maszyna do szycia
- podstawowe akcesoria krawieckie (nici, igła, nożyczki etc.)
Jak zrobić wykrój?
Jeśli nie masz gotowego wykroju – to nic straconego – samemu dasz radę narysować wykrój. Odmierz obwód głowy i podziel jego wymiar na pół – to będzie szerokość wykroju. Następnie do połowy obwodu dodaj ok 2 – 3 cm – masz już wysokość wykroju (czyli połowa obwodu + 2-3 cm). Na 3/5 wysokości czapki należy ją zaokrąglić ( pokrywka od garnka lub talerz to świetny „gadżet” w celu zaokrąglenia góry czapki). Odmierz środek czapki i narysuj trójkątne wycięcie do około 1/4 wysokości czapki. Porównaj swój wykrój z moim wykrojem. Jeśli się zgadza to zabieramy się za szycie. Pamiętaj, że dzianina dresowa jest rozciągliwym materiałem, więc warto zmniejszyć szerokość wykroju o np. 1 cm.
Wykonanie:
Złóż tkaninę na pół, prawymi stronami do siebie, przyłóż wykrój i odrysuj go za pomocą mydełka lub flamastra (specjalnego do tkanin).
Wytnij wykrój czapki zgodnie z odrysowanymi liniami.
Nałóż na siebie tkaniny – prawymi stronami do siebie. Następnie zepnij szpilkami po szerokości wykroju i zszyj ściegiem prostym na maszynie.
Tak wygląda po zszyciu:
Następnie zabieramy się za zszycie czterech trójkątnych wycięć. Złóż tkaniny tak jak na zdjęciu, zepnij szpilkami, żeby materiał był równo zszyty.
Tak wyglądają zszyte trójkąty:
z lewej strony:
z prawej strony:
Następnie złóż materiał na pół, zepnij szpilkami po obwodzie i zszyj zostawiając otwór (ok 3 cm) potrzebny na wywinięcie czapki na prawą stronę.
Po zszyciu:
Zszywamy pozostawiony otwór ręcznie ściegiem krytym.
i GOTOWE 🙂
Czapki, które uszyłam:
Jaki piękny materiał, sama bym cosiła 😉
Szykuję się powoli do nauku szycia więc czapkę wypróbuję, pozdrawiam
Wydaje się to nie takie trudne, ale pewnie w praktyce inaczej 😛
Wydaje się, że to nic trudnego. Zapewne w praktyce wyglądałoby to u mnie inaczej. Może warto spróbować własnych sił 😉
piękne materiały!! od kogo zamawiasz?? 🙂
szukam dobrych jakościowo w dobrej cenie
Dzięki 🙂 Kupuję głównie w internecie 🙂
Nareszcie świetny opis, wszędzie szukałam konkretnych, rzeczowych wskazówek jak zrobić wykrój. Po wielogodzinnych poszukiwaniach nareszcie znalazłam! Dziękuję! zabieram się do szycia 😀
Super! Cieszę się 🙂 Miłego szycia!
P.S. Mam nadzieję, że będziesz jeszcze tu zaglądać, bo szykuję więcej wpisów szyciowych.
Super tutorial, jak dla mnie troszkę za wysoka. Może kwestia tego, że użyłam dresówki pętelki zamiast cienkiego jersey.
Dzięki 🙂 Taki jest wzór czapki, że ma być on dłuższy niż normalnie przylegająca czapka (dlatego nazywają się „smerfetki” – jak te co nosiły smerfy :))
Witam. Korzystałam z Pani opisu i uszyłam czapkę ze starych tshirtow. 🙂 Teraz chciałabym kupić materiał. Mam małe doświadczenie z szyciem i nie wiem jakie. Czy dresowki o gramaturze 230 nie będą za grube na wiosnę? Czy lepiej wybrać dresowka 230 i do tego dzianina t shirtowa? Pozdrawiam.
Dresówka 230 będzie ok 🙂 Idealnie nadaje się na wiosnę i jesień. Na lato polecam jersey – jest cieńszy 🙂
Witam. Mam pytanie. Czy uzywamy do szycia czapek ściegów elastycznych?juz kilka czapek uszyłam. Szyje dop iero od stycznia. Niestety jak mocniej się pociągnie czy szarpnie czapka to nitka się zrywa. Dziś zobaczyłam u dzieciaków że zerwała sięw jednym miejscu. Tak samo w przypadku komina. Posiadam starego łucznika pożyczonego. Nie posiada on ściegów elastycznych. Ja szyje najgestszym zygzakiem. Ja szyć aby nitka się nie zrywala? Pozdrawiam
Witam 🙂 Moim zdaniem zygzak powinien wystarczyć jeśli nie masz ściegów elastycznych. Ja czasem nawet szyłam zwykłym ściegiem prostym. Być może masz złe naprężenie nici – dlatego się zrywać. Proponuję wypróbować na skrawku materiału i wtedy zobaczy Pani, która opcja powoduje nie zrywanie się nici.
super! właśnie takich wskazówek szukałam 🙂 a gdzie kupujesz dresówki?
Cieszę się 🙂 Zazwyczaj w internecie, bo rzadko miałam czas wyskoczyć do sklepów stacjonarnych 🙂 Daj znać to podam parę fajnych stron 🙂
proszę o podanie stron, z których Pani kupuje materiały. Bo jak się ma fajny materiał to aż się chce coś fajnego spróbować uszyć. A ja mam dwie gwiazdki w domu, które uwielbiają się stroić:)
Pani Małgorzato – stron jest bardzo dużo. Proszę zajrzeć np.na dresowka.pl, metry i centymetry, fabryka małych cudów 🙂
czy jest mozliwosc kupienia u Pani takiego komina w butelki milk ? jesli tak w jakiej cenie ? pozdrawiam
Witam, wysłałam do Pani wiadomość na maila.
Witam, do szycia z materiałów takich jak dresówka czy innych rozciągających się, proponuje zakup nici elastycznych,które też sie lekko naciągają i dzięki temu szew nie rwie się,co ma miejsce gdy szyjemy zwykłymi nićmi.
Super wpis,
Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za radę 🙂 Pozdrawiam!
Ja też dziękuję za tutorial. Wreszcie udało mi się uszyć przystojną czapkę. I jak szybko! Pozdrawiam.
Cieszę się i gratuluję 🙂
Witam, jaka powinna być wysokość czapki jeśli chcialabym uszyć przylegającą do głowy ?(czapka dla męzczyzny wiec smerfetka odpada).
Pozdrawiam
Ja uszyłam mojemu mężowi metodą prób i błędów. Najlepiej przypasować wykrój do jakiejś czapki, którą ma w domu.