Biblioteka Malucha

Beki, smarki, pierdy i kupy, czyli książki dla najmłodszych o tym co się dzieje w naszym ciele

22 lipca 2016

Sam tytuł dużo już zdradza. Chcę wam przedstawić trzy książki, które w bardziej lub mniej zabawny sposób obrazują tematy tabu. Zdaję sobie sprawę, że większość z was pierwszy razy będzie miała styczność z tymi książkami, ale uwierzcie mi – warto poświęcić parę minut na przeczytanie mojego wpisu.

Pierwsza z nich – “Beki, smarki i pierdy” to jedna z lepszych pozycji. Pomimo tematyki, do której trzeba podejść z lekkim przymrużeniem oka, uważam, że książka została pięknie wydana.

Wewnątrz można znaleźć modele 3D lub elementy, które można wysunąć lub otworzyć.

Pomimo swojej… obrzydliwości, mnie wydała się interesująca i jak najbardziej naturalna. Autorka podzieliła swoją książkę na kilka rozdziałów: gile, bąki, pot i ślina, kupa i siuśki.

Moim zdaniem, przeglądając ją dziecko odnajduje wiele ciekawych informacji na temat funkcjonowania własnego ciała.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy pojawiła się G. na świecie temat kupy właściwie był nieustannie. Non stop ktoś mi zadawał pytania ile razy zrobiła kupę i jak ona wyglądała. Wcześniej nie miałam świadomości, że kupa będzie tak wszechobecna w pierwszych miesiącach jej życia. I nie ważne czy pytanie było zadawane przez położną czy przez moją mamę. Dlatego też stwierdziłam, że skoro temat ten jest ciągle obecny to warto zainwestować w książki, które pomogą G. zrozumieć co się dzieje w jej ciele i dlaczego powinna robić siusiu czy kupę do nocnika, a nie do pieluchy. Mam nadzieję, że któraś z tych książek pomoże w jej w szybszym zrozumieniu danej czynności.

Kolejne dwie książki są o kupie. Obie mówią o tym samym, a zostały przedstawione w zupełnie inny sposób. Książka autorstwa Nicoli Davies pt, “ Kupa, czyli przyrodnicza wycieczka na stronę”. Na samym początku możemy zobaczyć przegląd kup różnych zwierząt.

Autorka zobrazowała kształty, wielkość i kolor. W następnej kolejności możemy przeczytać o niej z punktu widzenia biologicznego. Po co ona właściwie jest i z czego jest złożona.

Wspomniane zostały również problemy jak i zalety robienia kupy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moim zdaniem Nicola Davies podeszła do tematu profesjonalnie i fachowo. Książka na pewno jest adresowana do większych dzieci.

Są również zawarte w niej ciekawostki, które mogą się przydać dzieciom na lekcjach biologii.

Mała książka o kupie” Pernilli Stalfelt zyskała w Szwecji niesamowitą popularność.

Jest napisana prostym i zrozumiałym językiem dla dzieci i co najważniejsze w bardzo dowcipny sposób. Można by rzec, że bez zahamowań opowiada o: zatwardzeniu, wizytach w toalecie oraz o tym, że sławni ludzie też robią kupy. Książka zaczyna się od stwierdzenia: “Każda żywa istota od czasu do czasu musi robić kupę”. I ma całkowitą rację.

Nie zabrakło w niej również “głupich” pomysłów, które dzieciom wyjątkowo przypadają do gustu: np. furgonetka, która gubi przewożoną kupę prosto na ludzi czekających na autobus.

Autorka nie pozostawia suchej nitki na dorosłych, których kupa brzydzi i krępuje. I chyba ma rację, czyż nie?

Moim zdaniem wszystkie książki są doskonałym początkiem do rozpoczęcia rozmowy o tak naturalnych zachowaniach, które każdy z nas robi codziennie, a z powodu niezbyt przyjemnego zapachu, zepchnięte są na dalsze tory w rodzinnych dyskusjach. Nie oszukujmy się, przecież wszystkie dzieci mają z kupą rozmaite problemy. Zachęcam was do zakupu jednej z nich i oswajania swoje dzieci z tym tematem.

Przyznajcie się kto z was wstydzi się poruszać te tematy ze swoimi dziećmi?

Ceny:

Nicola Davies, “Kupa, czyli przyrodnicza wycieczka na stronę”, wyd. Dwie Siostry – 29,90 zł

Pernilla Stalfelt, “Mała książka o kupie”, wyd. Czarna Owca – 24,90 zł

“Beki, smarki, pierdy czyli co się dzieje w moim ciele”, cena ok 30 – 50 zł

 

Only registered users can comment.

  1. Zupełnie nie kumam dlaczego dzieci tak lubią tego typu tematykę 🙂 Ostatnio moja Iza czytała książkę o jakimś prosiaku i im stron bardziej ubywało tym bardziej się robiła obrzydliwa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.