Biblioteka Malucha

“Las tajemnic” – Marek Wójcik

23 lutego 2017

Las tajemnic” to pisarski debiut Marka Wójcika, który napisał bajkę dla swojej siedmioletniej córki Moniki. Jest to opowieść o pokusach życia i podstępnych Wróżkach Dobrego i Złego Wyboru. W książce znajdziemy wiele przykazań i przestróg dla dzieci. W lesie tajemnic jest wiele drzew, ale na jednym z nich koncentrujemy swoją uwagę. Sosna, czyli tzw. główny bohater opowieści jest symbolem osoby, która ulega pokusie łatwego i szybkiego dojścia do celu. Niestety jej decyzja ma swoje konsekwencje, staje się smutnym i samotnym drzewem.

lastajemnic_marekwojcik_recenzja_macierzynstworaz

Historia zaczyna się od odwiedzin dwóch ślicznych i identycznych wróżek, które nazywają siebie Szczęściem. Stawiają sośnie jedno pytanie: czy chce ona być najważniejszym w lesie drzewem? Sosna bez namysły się zgadza, jednak nie zdaje sobie sprawy co z tej decyzji się rozpęta. Nagle zostaje sama na ogołoconej po burzy polanie. Jej ostatnie dwie gałęzie rozgałęziają się w dwa przeciwne kierunki, które stają się drogowskazem dla dwóch różnych domów wróżek. Na tych gałęziach osiedlają się dwie sowy i dwie papugi, a sosna zaczyna się domyślać, że tylko jedna z wróżek może mieć na imię Szczęście.

lastajemnic_marekwojcik_recenzja_macierzynstworaz
I tak sosna została postawiona w centrum uwagi jako świadek rozmów pomiędzy papugami a sowami. To za ich pośrednictwem Wróżki Dobrego i Złego Wyboru starają się walczyć o względy ludzi. Jak łatwo się domyśleć – sowy nakłaniają do refleksji i uważnego podjęcia decyzji, a zarazem nakłaniają do ostrożności i myślenia. Papugi natomiast bez zastanowienia skracają i umilają drogę do celu. Nie będę wam zdradzać dalszej części tej bajeczki – zostawię ją w połowie nieodkrytą, abyście sami zechcieli po nią sięgnąć jeśli jesteście ciekawi jej zakończenia.

lastajemnic_marekwojcik_recenzja_macierzynstworaz

Autor pokazał nam jak zachowuje się człowiek, który osiągnął coś bez większego wysiłku i jak szybko o tym zapomni i będzie ciągle chciał więcej. Co za tym idzie, jego chęć szybkiego wzbogacenia spowoduje, że stanie się nieszczęśliwym, a pozorne szczęście stanie się jego przekleństwem i kłamstwem. Jest to idealny przykład wyjęty z życia codziennego.

lastajemnic_marekwojcik_recenzja_macierzynstworaz

Niniejsza propozycja wydawnictwa Dygresje jest pozycją dla dzieci starszych od mojej córki, gdyż moim zdaniem rodzic będzie musiał trochę wyjaśnić dziecku treść opowieści, która chyba nie do końca jest jasna. Bardzo dużo przesłania kryje się między wierszami. Mimo wszystko uważam, że jest to ciekawa historia z przesłaniem dla każdego bez względu na wiek. Nie jest to typ książki po który zazwyczaj sięgam. Książka nie do końca zachwyciła mnie formą wydania oraz ilustracjami. Nie trafiła w mój gust wydawniczy. Nie mniej jednak historia jest opowiedziana w ciekawy sposób i niesie za sobą bardzo ważne treści.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.