iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz
Biblioteka Malucha

Niezwykła przyjaźń i sztuczki magiczne, czyli nowe propozycje książkowe dla małych i dużych czytelników

2 marca 2017

Od jakiegoś czasu staram się odkrywać coraz to nowe wydawnictwa i ich propozycje książkowe. W ostatnim czasie nasza biblioteczka rozrasta się w szybkim tempie, a książki są na tyle interesujące, że postanowiłam dodać nową zakładkę na blogu: BIBLIOTEKA MALUCHA. Z czasem zapewne pojawią się również propozycje dla mam, bo ja również uwielbiam czytać książki, ale jak na razie czas nie pozwala mi na czytanie większej ilości książek, a co dopiero ich recenzowanie. Książki dla małej G. są jak na razie na tyle krótkie, że jestem w stanie napisać ich recenzje pomiędzy domowymi obowiązkami.

Zapewne każdy z Was ma w swoim najbliższym otoczeniu grono przyjaciół, na którym może polegać. Z mojego doświadczenia wiem, że gdy dzieje się coś niespodziewanego i “złego” to nie każdy z tego grona okazuje się być tym prawdziwym przyjacielem. Nie bez powodu mówi się, że “prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Nie pamiętam ile takich osób przewinęło się w moim życiu i którym zaufałam na tyle, że ich ignorancja i czubek własnego nosa sprawiły, że straciłam zaufanie do ludzi i poczucie własnej wartości. Długi czas miałam po prostu pecha w przyjaźniach. Teraz wiem, że po prostu chyba za bardzo chciałam mieć kogoś takiego obok siebie. Dzisiaj mamy z mężem grono osób, których uważamy za przyjaciół i właściwie moim zdaniem nie liczy się ich ilość, a “jakość”. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ich skład się nie zmieni.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Książka, o której chciałabym napisać, pokazuje dwie niezwykłe przyjaźnie:

  • chłopiec – lis o imieniu “Pax
  • chłopiec – starsza pani

Obie relacje pokazują postacie z dwóch różnych światów, a jednak narodziła się między nimi silna więź w postaci przyjaźni.

Pierwsza relacja powstała na podstawie miłości dziecka do zwierzęcia, który przygarnął go pod własne skrzydła i opiekował się nim jak najmocniej potrafił. Niestety za namową rodzica chłopiec musi pozostawić ukochanego przyjaciela w lesie, a sam przeprowadzić się do dziadka. Szybko orientuje się co kazano mu zrobić, a jego tęsknota za lisem sprawiła, że postanowił go odszukać.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

W trakcie poszukiwań spotyka na swojej drodze starszą kobietę, która zamierza mu pomóc. Zapewnia chłopcu opiekę, jedzenie oraz dach nad głową. Jednocześnie wzajemnie siebie wspierają i pomagają odnaleźć się w trudnej dla nich sytuacji. Chłopiec stara się odzyskać pełnię sił po wypadku oraz walczy z własnymi ograniczeniami, a kobieta dzięki pomocy chłopca odnajduje wiarę w siebie, otwiera się powoli na świat i otaczających ją ludzi. Dzięki niemu po raz pierwszy opuszcza swoją samotnię i udaje się do pobliskiego miasteczka.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Autorka książki – Sara Pennypacker – w zaskakujący sposób pokazała bezinteresowną przyjaźń i poświęcenie, ale również wpływ wojny na ludzki umysł oraz środowisko, w którym żyją zwierzęta. Moim zdaniem sprytnie ukryła również smutek i przesłanie, które ma na celu uświadomić nam jak czasem ciężko rozstać nam się z przyjacielem, który postanawia iść własną drogą. Doskonale widzimy, że o przyjaźń trzeba dbać, bo nigdy nie wiadomo kiedy może się ona zakończyć.

Książka nie jest łatwa w odbiorze, więc na pewno nie polecam jej małym dzieciom. Jest to smutna, ale zaraz piękna historia skłaniająca do przemyśleń. Na pewno jest to jedna z tych, którą naprawdę warto przeczytać.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Sztuczki magiczne lubią każde dzieci, a zwłaszcza te pokazane przez królika iluzjonistę. Kto jak kto, ale on wie jak zachęcić dzieci do zabawy. Przed Wami magiczna książka, która zaciekawi każdego dzieciaka. Jest to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, gdyż wymaga trochę większego skupienia.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

W książce znajdziecie triki pokazane przez królika i jego wspaniałą asystentkę. Wszystkie zabawy mają na celu skupić nasz wzrok przez długi czas w jednym punkcie i oglądania książkowych inspiracji z różnych perspektyw. Jak już się domyśliliście – jest to nic innego jak złudzenie optyczne.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Wszystkie sztuczki bardzo mi się podobały i myślę, że niektóre były nawet zaskakujące dla mnie. Jednym słowem jest to książka miłośników magii i sztuczek magicznych.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Książka jest solidnie wykonana. Strony nie zostały posklejane tylko zszyte – co czyni moim zdaniem ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Wybierając książki dla dzieci lubię zwracać uwagę na tego typu szczegóły, gdyż książki w rękach dzieci nie zawsze dają radę przetrwać w całości. Jeśli oczywiście są intensywnie przez nie czytane.

iuvi_pax_krolikiluzjonista_recenzja_macierzynstworaz

Książki możecie zakupić na stronie wydawnictwa IUVI.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.