miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz
Biblioteka Malucha

Miotła i ptak

14 marca 2017

Dzisiaj mam dla was trochę inną propozycję niż zwykle, jeśli chodzi o książki dla dzieci. Książka, którą dzisiaj prezentuję zdobyła wyróżnienie w konkursie “Książka przyjazna dziecku”  i Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego “Superkoziołek”. Jest to piękna bajka pokazująca wierność w przyjaźni, wytrwałego dążenia do celu oraz czerpanie radości z życia. Dodatkowo wzbogacona jest znakomitymi poetyckimi tekstami piosenek. Jest pełna humoru i optymizmu.

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz

Główni bohaterowie – miotła i ptak czują się trochę zagubieni w miejskim świecie. Ptak ma problem ze znalezieniem odpowiedniego drzewa, na którym mógłby uwić sobie gniazdo. Może liczyć na pomoc miotły, która postanawia mu pomóc. Nic nie stoi jej na przeszkodzie i nie poddaje się, gdy jest przeganiana z miejsca na miejsce. Nawet nie daje się takim intruzom jak: Trzepaczka, Szczotka Kominiarska, Pędzel czy zadufany w sobie Odkurzacz.

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz

Na szczęście z pomocą przychodzą jej Czarownice, które nie są takie złe jak w bajkach są zawsze przedstawiane. W tej opowieści czytają nawet bajki dzieciom do snu. Dzięki dzieciom miotle udaje się w końcu znaleźć wymarzone miejsce do uwicia gniazda. Nie da się ukryć, że w tej bajce została również pokazana tęsknota miotły za wiejskim życiem.

Nie będę wam zdradzać zakończenia tej historii, ale przyznam szczerze, że pomimo tego, iż opowieść jest krótka, zachwyciła mnie swoją treścią i morałem, który autorka chce dzieciom przekazać. Myślę, że ta niewielka książka skłania również do refleksji rodziców, aby porozmawiali ze swoim dziećmi na tematy takie jak np. dyskryminacja ze względu na pochodzenie. W dzisiejszych czasach borykamy się z tym problemem i wiem, że trudno jest nam czasami zaakceptować obcokrajowców w naszym środowisku. Ja nie mam z tym problemu, ale wiem jakie okrutne mogą być dzieci w stosunku do swoich rówieśników mających np. inny kolor skóry.

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz

Oprócz tego w książce znajdziemy urocze ilustracje, które wykonała Pani Elżbieta Krygowska – Butlewska. Moim zdaniem w 100% odzwierciedliła głównych bohaterów i miejski klimat opowieści. Pani Elżbieta jest również wydawcą tej książki. Sięgając po tę propozycję na pewno nie zmarnujecie wspólnie spędzonego czasu w rodzinnym gronie.

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz
W imieniu córki – dziękuję pani Elżbiecie za dedykację, a wydawnictwu Mila za możliwość zapoznania się z tym utworem.

Dodatkowo w komplecie z książką otrzymałam małą książeczkę w języku angielskim „Cora Would Like to Have a Dog” z ilustracjami autorstwa Pani Agnieszki Jurek. Na stronie SMILINGLINE można wysłuchać audiobooka tej książeczki.

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz

miotlaiptak_recenzja_macierzynstworaz

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.