Ciąża

Po co kobiecie w ciąży kwas foliowy?

20 marca 2017

Kwas foliowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu, więc jeśli planujesz być w ciąży w najbliższym czasie to rozpocznij jego dawkowanie już teraz. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana kobietom w ciąży, aż do 12 tygodnia ciąży. Jego niedobór może powodować samoistne poronienia lub zmniejszyć masę urodzeniową ciała noworodków. Oprócz tego może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego oraz na niedorozwój łożyska.

Naturalna postać kwasu foliowego – foliany – występuje w różnych produktach spożywczych, zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Szczególnie bogate w niego są:

kwasfoliowy_macierzynstworaz_ciaza

 • zielone warzywa liściaste (brukselka, szpinak, sałata i kapusta włoska)
 • pełne ziarna zbóż
 • rośliny strączkowe (fasolka i zielony groszek)
 • szparagi
 • brokuły
 • banany
 • sok pomarańczowy
 • wątróbka (nie powinno się jej jednak spożywać w ciąży)
 • żółtka jaj
 • orzeszki ziemne
 • sery

W ciąży powinnaś przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 – 1 mg/dziennie.

kwasfoliowy_macierzynstworaz_ciaza

Wyrównanie niedoboru kwasu foliowego i stosowanie jego odpowiedniej dawki jest skutecznym sposobem zapobiegania wadom cewy nerwowej. Suplementacja jest w pełni bezpieczna dla kobiet i ich nienarodzonych dzieci.

Pamiętaj, że to od ciebie i twojego lekarza prowadzącego zależy jak będzie przebiegać twoja ciąża. Musisz wiedzieć co jest dla ciebie ważne.

Only registered users can comment.

 1. Tak trochę w temacie, a trochę nie – śniło mi się dzisiaj, że jestem w ciąży 😀 Ciekawe, czy to przepowiednia, czy tylko zwykły sen 🙂 Wpis przypomniał też mi, że muszę zrobić morfologię – bo w sumie nie wiem jak jest z moim organizmem.

 2. kwas foliowy oczywiście ważny, ale do tego powinno się też uzupełniać kwasy omega 3 dha, żelazo i wit d. mnie lekarz to polecił i brałam całą ciążę pregna plus, bo ma akurat te składniki. trochę poczytałam i wiem że dobrze wybralam 🙂 widać to też po nas 🙂 a co do lekarza to oczywiście się zgadzam. ten dobry to podstawa i życzę takiego każdej przyszłej mamie 🙂

 3. Kwas foliowy kobietom w ciąży jest mega ważny. Zbyt mała ilość kwasu foliowego w diecie jest kluczowa do prawidłowego przebiegu rozwoju płodu. Kwas foliowy pełni istotną rolę w zapobieganiu powstawania wad wrodzonych u dzieci.

 4. Kwas foliowy zapobiega powstaniu wielu poważnych wad, dlatego ważne jest dostarczanie go w odpowiedniej ilości. Jak nie przyjmujesz kwasu to zacznij. Ja brałam tylko mama dha premium, najbardziej mi odpowiadał skład tych witamin, krotki ale treściwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.