Ciąża

Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

23 marca 2017

Bezpieczeństwo w ciąży to podstawa – zwłaszcza jeśli jesteś mamą aktywną, która często jeździ samochodem. Wiadomo, że lepiej abyś nie prowadziła już w 3 trymestrze ciąży, ale jeśli już musisz to postaraj się zrozumieć kwestie, które chcę ci uświadomić.

Po pierwsze nie słuchaj ludzi, którzy mówią, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów. Jest to nierozważne i niebezpieczne. W razie wypadku zabijasz nie tylko dziecko, które nosisz pod sercem, ale również ty masz mniejsze szanse na przeżycie. Jeśli denerwują cię zwykłe pasy możesz skorzystać z adapterów do pasów.

bezpiecznapodrozwciazy_macierzynstworaz

Są miejsca, w których można je wypożyczyć na kilka miesięcy lub po prostu poszukaj na allegro lub olx i spróbuj odkupić od kogoś po niższej cenie. Mnie osobiście zwykłe pasy denerwowały i nie czułam się w nich komfortowo podróżując samochodem, dlatego zdecydowałam się zakupić taki pas dla siebie. Moim zdaniem podróż przebiegała zdecydowanie wygodniej.

bezpiecznapodrozwciazy_macierzynstworaz

Jeśli podróżujesz na przednim siedzeniu, obok kierowcy, lepiej żeby poduszka powietrzna była wyłączona.

bezpiecznapodrozwciazy_macierzynstworaz

Po drugie – wygoda. Zadbaj o jak największą ilość miejsca na rozprostowanie nóg. Oparcie fotela ustaw w takiej pozycji, abyś mogła stabilnie oprzeć plecy. Długa podróż w niewygodnej pozycji zmęczy cię jeszcze bardziej. W zaawansowanej ciąży nawet godzinne podróże samochodem już mogą być męczące.

Po trzecie – rób przerwy. Zaczerpnij świeżego powietrza po 1,5 – 2 godzinach jazdy. Zjedz coś, skorzystaj z toalety i zrób mały spacer. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji może powodować zakrzepicę żylną. Dodatkowo podczas jazdy napnij mięśnie łydek i zginaj stopy, aby pobudzić krążenie.

Przede wszystkim:

  • miej zawsze pod ręką coś do jedzenia i wodę
  • włóż do torebki dokumentację medyczną przebiegu ciąży
  • miej przy sobie wilgotne chusteczki, które przydadzą ci się zwłaszcza w trakcie upałów

Pamiętaj, że w ciąży dbasz nie tylko o dziecko, które nosisz w łonie, ale również powinnaś zadbać o siebie. Ciąża to nie choroba, ale organizm kobiety jest naprawdę po niej zmęczony. Po porodzie nie będziesz miała za bardzo często aby zregenerować bardzo szybko swój organizm, dlatego staraj się w miarę możliwości nie przeciążać się, a po rozwiązaniu spróbuj podczas połogu jak najwięcej odpoczywać.

Only registered users can comment.

  1. Ja adaptera tez nie mam, chociaż po ostatniej podróży do Poznania zastanawiam się nad jego wypożyczeniem na te kilka ostatnich miesięcy, bo kupować już mi się nie opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.