gry_granna_recenzje_macierzynstworaz
Gry

Weekend z Granną

24 marca 2017

Ferie zimowe już dawno za nami. Byli tacy, którym udało się wyjechać na zimowe szaleństwa w góry, a niektórzy z was spędzili ten czas z dzieckiem w domu. Co w tym czasie mogliście robić? Domy kultury w dużych miastach oferowały szeroką gamę zajęć w ramach półkolonii. Dzieci miały możliwość pójść na łyżwy, do kina czy teatru. Była to oczywiście oferta płatna, ale na pewno trochę mniej dotykająca nasze portfele – jak to się ma w przypadku zorganizowanego wypadu w góry. Nas ten problem jeszcze nie dotyczył, bo moje dziecko jest małe, ale wiem że za parę lat, gdy pójdzie do szkoły, będzie trzeba jakoś zagospodarować ten czas. Nie wiem jak się potoczą wtedy moje losy zawodowe czy wrócę do pracy, czy założę własną działalność. Wiem, że warto obserwować moje koleżanki, które mają starsze dzieci i więcej w tym temacie doświadczenia.

Na pewno zdążyliście już zauważyć, że lubię wraz ze swoją rodziną grać w gry planszowe i jest to zawsze pierwsza alternatywa na zagospodarowanie czasu gdy dziecko śpi lub gdy się nudzi. Dzisiaj chciałabym wprowadzić was w świat gier, które proponuje Granna. Są to idealne propozycje na spędzanie czasu z rodziną w weekend.

  1. Sherlock to propozycja gry dla osób lubiących zagadki i samego Sherlocka Holmesa. Nie ukrywam, że warto znać jego historię przed rozpoczęciem gry, gdyż na pewno łatwiej będzie ci się grało znając występujące w nim postacie. W małym pudełku znajdziesz 13 kart wraz z postaciami występującymi w książce Doyle’a wraz z kilkoma ikonami. Oprócz tego dołączono blok z kartkami do prowadzenia śledztwa, zasłonki oraz instrukcję. Szkoda, że do pakietu gry nie było dołączonego pisaka lub długopisu – wtedy moim zdaniem byłby to pełny zestaw do gry.

sherlockholmes_gra_recenzja_macierzynstworaz

Zadaniem graczy jest rozwiązanie zagadki i odgadnięcie kto jest przestępcą. Grę rozpoczynamy od potasowania wszystkich kart, jedną zakrytą zostawiamy na środku stołu, a pozostałe rozdajemy graczom. Każda z postaci ma na swojej karcie kilka symboli, które zapisujemy na kartkach do śledzenia oraz imiona graczy. W trakcie gry zapisujemy swoje spostrzeżeniami i notatki w celu zweryfikowania przestępcy.

sherlockholmes_gra_recenzja_macierzynstworaz

Zgodnie z instrukcją, podczas jednej tury, gracz może wykonać jedną z proponowanych akcji:

  • Śledztwo: gracz wybiera jeden symbol i pyta pozostałych czy widnieje on na ich kartach. Pozostali uczestnicy gry odpowiadają na pytanie, ale nie mówią ile danego symbolu posiadają.
  • Przesłuchanie: gracz wybiera jedną osobę i pyta ile ikonek danego symbolu ma on w swoich kartach
  • Oskarżenie: gracz mówi, która postać jego zdaniem jest przestępcą, po czym podgląda kartę tak by pozostali gracze nie widzieli jej tożsamości. Jeśli zgadł – wygrywa grę i pokazuje kartę pozostałym uczestnikom. Jeśli nie – to zostawia zakrytą kartę na środku stołu, a sam nie może już zagrywać żadnych akcji. Jedynym zadaniem uczestnika jest odpowiadanie na pytania innych graczy.

sherlockholmes_gra_recenzja_macierzynstworaz

Moim zdaniem zasady gry są proste i jasne. Sherlock to gra polegająca na szybkim myśleniu – oparta o dedukcję. Jest to szybka gra na 10 – 15 minut, w której rywalizujemy tylko i wyłącznie “na myślenie”. To ciekawa propozycja dla miłośników gier prostych i szybkich – nie wymagających ciągłego myślenia nad strategią.

Liczba graczy  2-4

Czas gry 10-20 minut

Wiek min. 10 lat

odheludowawelu_gra_recenzja_macierzynstworaz

  1. Od helu do wawelu to propozycja dla miłośników geografii. Bez dwóch zdań do gry trzeba podejść już z jakąś wiedzą geograficzną. Moim zdaniem jest to dobra gra edukacyjna. Aby rozpocząć grę należy potasować wszystkie karty. Następnie wybierz 45 z nich i utwórz 3 stosy po 15 kart. Następnie te stosy ze sobą łączymy kładąc na wierzch każdego kartę “postoju”. Należy pamiętać, aby karty były ułożone nazwą miejscowości do góry. Każdy z uczestników otrzymuje 4 żetony. Z talii kart, których nie używamy, wybieramy jedną i kładziemy ją na środku planszy. Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy. Gra polega na zbudowaniu ciągu kart z miastami w dwóch osiach: północ – południe oraz wschód – zachód. Każdą kartę można położyć w dowolnym miejscu na jednej z osi. Jest to nasza ocena jej położenia względem leżących już kart. Schody zaczynają się, gdy jest coraz więcej kart na stole, a my musimy dokładnie określić pomiędzy, którymi miastami leży dane miasto z naszej karty.

odheludowawelu_gra_recenzja_macierzynstworaz

W ciągu całej gry mamy możliwość zrobienia postoju, aż dwa razy. Gracze starają się wtedy oszacować ile kart zostało błędnie położonych. Następnie odbywa się liczenie pomyłek i nagradzanie żetonami. Całą grę wygrywa uczestnik z największą ilością żetonów. Jeśli gracze nie znają dobrze danej miejscowości zawsze mogą spojrzeć na dołączoną do zestawu mapę, dzięki której możemy się bardziej nauczyć geografii. Szkoda tylko, że z drugiej strony ma ona instrukcję i przez swój format jest trochę nieporęczna.

odheludowawelu_gra_recenzja_macierzynstworaz

Moim zdaniem gra jest ciekawym rozwiązaniem poszerzenia swojej znajomości mapy Polski. Choć przyznam szczerze, że jest to raczej opcja dla miłośników geografii. Takim osobom na pewno sprawi większą radość z grania. Być może dobrym pomysłem jest granie przed jakimś egzaminem z geografii czy znajomości mapy Polski, a samą grę poleciłabym nauczycielom w ramach lekcji geografii. Może warto byłoby zorganizować w jej oparciu jakiś turniej ze znajomości mapy Polski? Nie jestem pewna co do minimalnego wieku osoby grającej. Przyznam szczerze, że niektóre miasta nic mi nie mówiły, a co dopiero 10-letniemu dziecku, które dopiero zaczyna poznawać mapę Polski.

odheludowawelu_gra_recenzja_macierzynstworaz

Liczba graczy  2-6 osób

Czas gry 30 minut

Wiek min. 10 lat

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

  1. Tempo junior to gra zdecydowanie dla dzieci, które bardzo dobrze opanowały już litery i podstawowe słownictwa. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów.  W zestawie mamy planszę, karty z kategoriami, pionki, literki oraz klepsydrę. Grę zaczynamy od rozłożenia planszy i ułożenia na niej literek w wyznaczonych polach. Gracz losuje kategorię i przesuwa swój pionek na dowolne miejsce na planszy. Jeśli stanął na polu zielonym to mówi dowolny wyraz pasujący do danej kategorii, jeśli natomiast jest to pole z żetonem – musi powiedzieć wyraz zaczynający się na literę znajdującą się na tym polu i pasujący do tej kategorii

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

Liczba pól oraz kierunek, w którym podążać będzie grać jest dowolna. Największym wyzwaniem jest nie przekroczenie czasu 30 sekund. Gracz niestety nie widzi klepsydry, gdyż jest ona zasłonięta osłonką. Sami musimy wyczuć ile czasu nam jeszcze pozostało.

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

Naszym zadaniem jest nie tylko wymyślanie słów i przyporządkowanie ich do danej kategorii, ale jeszcze wyczucie czasu. Sami musimy powiedzieć STOP, aby zakończyć rundę. Jeśli tego nie zrobimy przepadną nam wszystkie zdobyte literki i nasze starania pójdą na marne.

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

Żetony z literkami zawierają na drugiej stronie zdobyte punkty, ale również ikony akcji, o których dowiadujemy się dopiero po zakończeniu akcji.

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

Myślę, że gra nie powinna sprawiać dzieciom trudności. Kategorie są proste i czytelne. Samo zagadnienie zostało ładnie przedstawione co może być również podpowiedzią, gdy brakuje nam pomysłu na słowo. Zasady gry są na tyle elastyczne, że wraz z instrukcją dopasujemy je stosownie do wieku uczestników gry. Moim zdaniem jest to ciekawa propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Oprócz tego gra sprawi również radość rodzicom, dla których szukanie słów na czas wcale nie jest takie łatwe jakby się wydawało na początku.

tempojunior_gra_recenzja_macierzynstworaz

Liczba graczy  2-10 osób

Czas gry 30 minut

Wiek min. 5-12 lat

planetazwierzat_gra_recenzja_macierzynstworaz

  1. Planeta zwierząt to również gra dla miłośników przyrody i geografii. Tym razem pogłębimy swoją więdzę na temat znajomości zwierząt. Jest to gra karciana, która w interesujący sposób zachęci Twoje dziecko do poszerzenia wiedzy na temat fauny. Gra zawiera 110 kart, pionki ekologa i myśliwego oraz żetony: kontynenty oraz symbolizujące cechy i punktację.

planetazwierzat_gra_recenzja_macierzynstworaz

Celem gry jest przyporządkowanie zwierząt do właściwych kontynentów i uszeregowanie ich zgodnie z wartościami znajdującymi się na karcie. Przed rozpoczęciem gry musimy przyporządkować po dwa kontynenty do każdej z cech np. a Afryce i Europie będziemy brali pod uwagę wielkość zwierząt, a w Amerykach ich długość życia. Następnie rozdajemy graczom karty i żetony.

planetazwierzat_gra_recenzja_macierzynstworaz

Grę rozpoczyna osoba, która ma najwięcej zwierząt w domu. Musi ona wyłożyć kartę na odpowiedni kontynent, jeśli się pomyli traci kolejkę. Następny gracz musi zdecydować, w którym miejscu położyć kolejną kartę. Myśliwy ma za zadanie blokować zagrywanie karty na dany kontynent, a ekolog pozwala nam się pozbyć punktów karnych, które otrzymujemy w momencie złego położenia karty. Kładąc nową kartę musimy porównać ją z pozostałymi kartami zwierząt. Gdy zakończymy pierwszą rundę to przesuwamy żetony cech. Dzięki temu zmienia się ich przyporządkowanie do danych kontynentów. W kolejnej rundzie obowiązują dodatkowe kary za złe dopasowanie karty. Gracz z najmniejszą liczbą żetonów karnych zostaje liderem.

planetazwierzat_gra_recenzja_macierzynstworaz

Planeta zwierząt urzekła mnie swoją prostotą. Zasady nie są trudne, a gracze mają okazję zagłębić się szerzej w świat zwierząt i poznać najważniejsze cechy przedstawionych gatunków. Jest to alternatywa dla miłośników quizów.

planetazwierzat_gra_recenzja_macierzynstworaz

Liczba graczy  2-6 osób

Czas gry 30-40 minut

Wiek min. 8-99 lat

Mam nadzieję, że spodobały się wam moje propozycje gier, które miałam okazję poznać dzięki Granna. A wy macie jakieś swoje ulubione gry tej firmy, które polecacie?

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.