mówstopzamiastnie_macierzynstworaz_eelfikiphotography
Dziecko

Mów STOP, zamiast NIE

7 kwietnia 2017

Małe dziecko bada świat od rana do nocy i można by powiedzieć, że z zapałem eksperymentuje. Jego ciekawość świata sprawia, że jest pełne odwagi i nie wie czego mu nie wolno dotykać. Nie do końca zdaje sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw. Skąd ma wiedzieć, że akurat butów nie można włożyć do buzi, skoro cały czas mógł bawić się gryzakiem czy całować swojego ukochanego misia? Nie rozumie dlaczego wchodzenie na meble, stoliki czy parapety jest złe, jeśli jego wejście na kanapę kończyło się gromkimi brawami.

My rodzice reagujemy bardzo szybko, a nasz maluch pierwsze co usłyszy to: “NIE dotykaj”! Niestety dopiero teraz do mnie dotarło, że moja córka nie do końca rozumiała o co mi chodzi. W tym wieku dzieci nie rozumieją zaprzeczeń. Mówiąc “nie bij kota” – słyszała rozkaz: “bij kota”. Dlatego po jakimś czasie obserwacji zrozumiałam, że lepiej powiedzieć: “STOP. ZOSTAW KOTA”. Ten przekaz działał zdecydowanie szybciej.

Słowo “STOP” jest lepsze, gdyż oznacza, że to co malec sobie zaplanował, ma po prostu przestać robić. Proste sformułowania typu: “zostań tu”, “zatrzymaj się” czy “odłóż to” szybciej dotrą do mózgu malca i łatwiej je zrozumie.

Wiem, że łatwiej się o tym pisze i mówi niż praktykuje, ale uwierzcie mi, że nawet i to z czasem staje się naturalne.

mówstopzamiastnie_macierzynstworaz_eelfikiphotography

Co zrobić gdy maluch nas nie słucha?

A czy ty słuchasz zawsze wszystkich porad i wskazówek swoich rodziców czy najbliższych ci osób? No widzisz, że… nie. Każdy z nas chce mieć wolną rękę w zrozumieniu sytuacji, a w przypadku malca poznania świata. Dajmy mu trochę swobody, bo przecież kiedy ma się nauczyć jak nie teraz?

Co możesz zrobić, żeby otoczenie dla twojego dziecka było bezpieczne?

Przed wszystkim go nie uchronisz, ale jeśli twój maluch jest z tych bardziej “żywych dzieci” to wystarczy, że:

– zabezpieczysz okna, schody, kontakty, szuflady czy narożniki w stołach. Przedmioty, które twoim zdaniem są niebezpieczne lub chcesz uniknąć ich zniszczenia, schowaj po prostu wyżej, żeby nie było w zasięgu ręki dziecka.

– W chwilach grozy reaguj – nie czekaj, aż dziecko cię posłucha.

– Staraj się wydawać tylko jedno polecenie naraz

– Bądź wyrozumiała i konsekwentna

– PILNUJ MALUCHA. Dzieci są nieprzewidywalne. Nigdy nie wiadomo co wymyślą! 🙂

***

zdjęcia autorstwa Eelfiki Photography

Only registered users can comment.

  1. zamiast „nie biegaj” … chodź, wiem że umiesz , zamiast „nie krzycz” … rozmawiaj, powiedz, mów ciszej, szeptaj … jest bardzo dużo możliwości powiedzenia czegoś do dziecka omijając słowo NIE. Używanie słowa STOP jest po prostu genialne 🙂

  2. Nigdy nie myślałam o tym w ten sposób, chociaż to w sumie logiczne. Dzieci czasem słyszą tylko to co chcą usłyszeć i to „nie” może się gdzieś zgubić :D. Na pewno wykorzystam tą metodę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *