otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz
Książki

Szeptane opowieści i Otchłań bez słów

23 maja 2017

Ostatnio dużo się u mnie działo – 9 miesiąc ciąży i poród sprawiły, że na jakiś czas musiałam trochę tutaj zamilknąć i nacieszyć się naszą nową kruszynką. Powoli wracam do rzeczywistości, chociaż będzie mnie jeszcze trochę mniej niż to było w ostatnim czasie. Mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali. Blog nie zając – nie ucieknie, a wy mam nadzieję pozostaniecie ze mną. Zaglądajcie na instagrama i facebooka – tam staram się trochę pokazać naszą nową codzienność. Początki bywają trudne, ale powoli odnajdujemy się i jest cudownie w nowym składzie.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Przed porodem miałam okazję przeczytać ciekawą propozycję książkową od wydawnictwa Zysk i S-ka. “Szeptane opowieści” to kolejna powieść, która na pewno zaciekawi niejedną miłośniczkę nietuzinkowych historii. Główna bohaterka o imieniu Magda, prowadzi sklep z rękodzielnictwem. Jeździ po całej Polsce i stara się wyszukiwać zapomnianych artystów, których wspiera kupując ich dzieła do swojego sklepu. Wierzy, że w każdym dziele kryje się jakaś opowieść, dlatego też nazwała swoje miejsce “Szeptanymi opowieściami”. Bohaterka prowadzi swój sklep z partnerem Piotrem, który ją wspiera w biznesie i pomaga wyszukiwać nowych twórców. Magda jest wrażliwą osobą, która nie potrafi przejść obojętnie wobec ludzkich tragedii. Poza wspieraniem lokalnego biznesu, postanawia również pomóc artystom angażując się w ich problemy osobiste. Niestety pomagając innym nie zauważa jak rozpada się jej życie osobiste. Magda stara się unikać konfliktów i dlatego nie potrafi do końca poradzić sobie ze swoimi problemami. Z jednej strony ma swój skomplikowany związek z byłym mężem, a z drugiej podejrzenie o zdradę partnera. Jak sobie z tymi wszystkim poradzi? Czy spojrzy w przyszłość i zawalczy o szczęście? Tego zdradzać wam nie będę, ale mogę obiecać, że fabuła jest naprawdę ciekawa.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Książkę czyta się lekko, a z każdą stroną nie możesz doczekać się kolejnego rozdziału i zakończenia. W książce przeplatają się różne życiowe wydarzenia takie jak: przyjaźń, oszustwo, zdrada, utrata bliskiej osoby czy samotność. Autorka pokazuje jak w trudnych chwilach, tak jak w życiu, ważna jest pomoc i wsparcie, które czasem otrzymujemy od obcych nam osób. Możemy również zauważyć, jak czasem potrafimy pochopnie kogoś ocenić lub błędnie zinterpretować sytuację, która niesie za sobą poważne konsekwencje i ból.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Szeptane opowieści” to powieść pełna barwnych postaci i szczerych emocji. To jedna z tych propozycji książkowych, które dodają otuchy i pokazują, że zawsze jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji i że warto rozmawiać i wybaczać, nie tylko drugiej osobie, ale również sobie. Anna Dutkiewicz pokazuje jak ważne jest wsłuchanie się w siebie i w swoje potrzeby. Warto słuchać głosu swojego serca, gdyż zdarza się, że te decyzje są właściwsze niż te, które podejmujemy kierując się rozumem.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Otchłań bez słów” to powieść, która nie do końca mnie zachwyciła. Zazwyczaj nie czytam tego typu książek, ale miała bardzo dobre recenzje na goodreads i postanowiłam sięgnąć po nią. Należy ona do cyklu książek o Wspólnocie Petera Hamiltona, ale nie trzeba sięgać po inne części, żeby zorientować się w fabule.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Książka została podzielona na kilka części, w których przedstawione zostały opowieści z różnych perspektyw. Początek książki zapowiadał się dobrze, jednak kolejne rozdziały powoli mnie rozczarowały. Moim zdaniem za dużo było o polityce i rewolucji w jednym z miast planety. Spodziewałam się bardziej oryginalnej koncepcji Pustki. Niektóre fragmenty naprawdę mnie wynudziły i kilka razy musiała sobie zrobić przerwę w czytaniu tej książki, aby móc do niej wrócić i zatęsknić za nią. Pomimo potężnej objętości książki nie utożsamiłam się z bohaterami. Dobre wrażenie psuje natłok wyrazów, których czasami nie mogłam zrozumieć. Moim zdaniem za długi wstęp, który czyta się topornie. Zaprezentowana wizja przyszłości nie ma zbyt wielu rzeczy, które byłyby wyjątkowe czy interesujące. Być może mamy tu do czynienia z typowym amerykańskim science – fiction z gatunku space opery, ale z niezbyt dużym urozmaiceniem w postaci świata, w którym nie funkcjonuje zaawansowana technika. Dodatkowo bohaterowie nie mają moim zdaniem ikry.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz
A jaka jest fabuła książki? Ludzkość żyje w roku 3326, w którym osiągnęła już niemal wszystko. Wszechświat jest nasz, a zamieszkałe planety można policzyć w milionach. W tak dużej aglomeracji dochodzi do potyczek czy lokalnych wojen. Mimo wszystko panuje tam względny pokój. W całym wszechświecie istnieje Pustka, która spędza sen z powiek naukowcom. Ten nieznany twór poszerza się gwałtownie, a wszystkie obiekty wpadając pod jego oddziaływanie znikają bez śladu. Na zbadanie tego zjawiska wyrusza ekspedycja, która ma za zadanie powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się tego zjawiska.

otchlanbezslow_szeptaneopowiesci_recenzja_zysk_macierzynstworaz

Jeśli zainteresowała się ta fabuła to zachęcam do zajrzenia do książki. Być może Tobie ona się spodoba i będziesz miał inne zdanie o tej powieści niż ja.

Only registered users can comment.

  1. Szeptane opowieści – zaciekawiłaś mnie 🙂 Ja jakiś czas temu zaczęłam czytać Skarb Heretyków, ale… nie mam kiedy skończyć – chyba muszę się za nią zabrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.