7FAKTÓW_O_NOCNIKOWANIU_PODKŁAD_MACIERZYNSTWORAZ
Dziecko

7 Faktów o nocnikowaniu. Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

3 sierpnia 2017

Naszą przygodę z nocnikiem rozpoczęłyśmy po ukończeniu przez małą G. 2 lat. Uznałam, że jest już na tyle świadoma, że możemy spróbować. Wakacje to moim zdaniem najlepszy czas na pożegnanie pieluch. Wcześniej nie chciałam tego robić, bo nie ukrywam, że w ostatnim trymestrze ciąży, z brzuchem z przodu, byłoby mi trochę ciężko.

Co powinnaś mieć w domu?

-> dużą ilość majtek, których nie będzie Ci żal wyrzucić, gdy dziecko “zrobi” w nie

-> nocnik

-> podkład pod prześcieradło

7FAKTÓW_O_NOCNIKOWANIU_PODKŁAD_MACIERZYNSTWORAZ

Jednym z lepszych podkładów jakie udało mi się znaleźć to bawełniany podkład Motherhood. Jest on w 100% bawełniany, posiadający oddychającą membranę i oczywiście wodoodporny. W porównaniu do podkładów np. z IKEI nie ma on warstwy bawełnianej połączonej z ceratą. Ma dwie warstwy bawełnianej flaneli o gęstym splocie, która zapewnia komfort w nocy. Na stronie producenta można wybrać sobie dowolny rozmiar co jest atutem, bo zazwyczaj na rynku dostępne są malutkie rozmiary, które nie zakrywają większej części łóżka dziecka. Dla mnie był to ważny element, ponieważ zmieniliśmy córce łóżeczko na większe. Podkład prałam kilkanaście razy w pralce i nic się z nim nie stało.

7FAKTÓW_O_NOCNIKOWANIU_PODKŁAD_MACIERZYNSTWORAZ

Dlaczego podkład jest takim ważnym elementem?

Codziennie będziesz biegać z mopem, ścierać plamy moczu lub kup z podłogi, ale również może się zdarzyć, że dziecko w trakcie drzemki w ciągu dnia zapomni się i zrobi do łóżka. Nie wyobrażam sobie, że musiałabym teraz prać jeszcze materac. Jeżeli są na rynku dostępne takie rozwiązania to uważam, że warto z nich skorzystać.

7 FAKTÓW O NOCNIKOWANIU

  1. Czas. Nauka wymaga czasu, a Ty musisz uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Pierwsze 2 tygodnie na pewno będą dla Ciebie trudne, ale uwierz mi z czasem ilość zasiusianych majtek się zmniejsza.
  2. Dziecko musi rozumieć i wykonywać proste polecenia. Jeśli tego nie robi to znaczy, że za wcześnie rozpoczęłaś przygodę z nocnikiem. Uważam, że nie warto się licytować: “ Mój syn już siusiał do nocnika w wieku 8 miesięcy”. Moim zdaniem lepiej poczekać – dziecko będzie z nami lepiej współpracować.
  3. Dziecko da Tobie znać, że jest gotowe. Obserwuj swoje dziecko i jeśli zauważysz, że interesuje się tym co Ty i Twój partner/ mąż robicie w łazience to znak, że czas zakupić nocnik.
  4. Plan. Warto mieć jakiś plan w głowie. Ja skupiłam się na tym, aby nauczyć robić kupę na nocnik – co właściwie udało się od razu, później przyszła kolej na siusiu.
  5. Czasami zakup pieluchomajtek lub specjalnych majtek do ćwiczeń pomaga dziecku lepiej zrozumieć zaistniałą sytuację, która jest dla niego nowością.
  6. Zabawki. Warto wspomóc się książeczkami, które w zabawny sposób opisują dziecku gdzie duże dzieci robią siusiu i kupę.
  7. Noc. Minie dużo czasu zanim dziecko odzwyczai się od pieluchy w nocy. My zmieniliśmy zwykłe pieluchy na pieluchomajtki tłumacząc, że są to specjalne majtki do spania. Na dłuższe podróże też je zakładamy, bo czasami nie ma jak się zatrzymać.

UNIKAJ!

  • Karania za niepowodzenia. Krzyk i kara nie pomoże malcowi osiągnąć sukces.
  • Wywierania presji. Ciągłe proszenie “usiądź na nocnik” może spowodować odwrotny skutek. Dziecko z czasem może zacząć ignorować takie polecenia.
  • Ulegania opinii otoczenia. Zignoruj komentarze w stylu: “Dlaczego on jeszcze używa pieluch”. Nie wnoszą one nic nowego, a mogą wpłynąć na Twoje nastawienie i możesz stracić cierpliwość i niepotrzebnie nakrzyczysz na swoje dziecko.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.