ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ
Biblioteka Malucha

Ale auta!

10 grudnia 2017

Ale auto! Czy wasze maluchy też tak reagują, gdy widzą nadjeżdżający samochód? Moje dziecko odkąd zaczęło rozpoznawać pojazdy takie jak: wóz strażacki, ciężarówka czy ambulans to przepadło w tym temacie. To nic, że mam w domu dziewczynkę! Uwierzcie mi, że pociągi i samochody są na równi z lalkami.

W dzisiejszych czasach dzieci przyzwyczajone są do tego, że każda rodzina posiada samochód i właściwie wszędzie nim dojadą. Nie ma znaczenia czy jadą nim do dziadków, do przedszkola czy na wakacje. Gdybyśmy je zapytali czy wiedzą od kiedy ludzie jeżdżą nimi zapewne odpowiedziałyby, że….od zawsze!

ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ

Dzisiejsza książka, którą chcę wam zaprezentować przedstawia historię powstania samochodów. “Ale auta” Michała Leśniewskiego to świetna propozycja dla fanów motoryzacji. Dowiecie się z niej, że pierwszy pojazd został zbudowany przez Josepha Cugnota i jeździł tylko 4 km/h, a napędzany był silnikiem parowym oraz posiadał drewniane koła! Niestety eksperyment do końca się nie udał, bo…koła nie chciały skręcać. Kolejnym osobom poszło nieco lepiej, ale to przekonajcie się sami!

ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ

Zaskakujące jest to, że proste czynności takie jak wsiadanie czy wysiadanie z auta, kiedyś były czynnością wymagającą małej gimnastyki, a dzisiaj nawet o nich nie myślimy. Auta kiedyś nie miały kierunkowskazów, więc wyobraźcie sobie, że kierowcy musieli sygnalizować skręt rękami. Takich ciekawostek znajdziecie w tej książce mnóstwo i myślę, że tak jak i mnie będziecie nią zachwyceni.

ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ

Autor książki nie zapomniał wspomnieć również o Polakach, którzy również mają wpływ na rozwój motoryzacji. Znajdziesz w niej wzmianki o produkcji: warszawy, syreny, malucha czy dużego fiata.

ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ

Podoba mi się, że mali czytelnicy mają możliwość zapoznania się z fachowym nazewnictwem i mogą poznać również modę jaka panowała w czasach produkcji pierwszych pojazdów.

ALE_AUTA_EGMONT_MACIERZYNSTWORAZ

Ilustracje Macieja Szymanowicza powalają na kolana, a książka jest tak interesująca, że (nawet dla takiego laika jak ja w tej branży) czytałam ją z wielką ciekawością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.