ile_kosztuje_przeprowadzka_i_jak_ja_zorganizowac
Inne

Jak zorganizować przeprowadzkę? – czyli moje doświadczenia i spostrzeżenia

1 maja 2018

Na początku tego roku w naszym życiu zaszły małe zmiany i postanowiliśmy zmienić nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nie była to łatwa decyzja, gdyż ja wyprowadzałam się z mojego rodzinnego miasta. Pomimo, iż przeżyłam już w swoim życiu kilkanaście przeprowadzek to ta jednak była wyjątkowa. Z jednej strony bardzo cieszyłam się na zmiany, a z drugiej strony bałam się tego całego zamieszania i pakowania z dwójką małych dzieci. Jeśli jesteś teraz w tym miejscu to nie martw się! Dasz radę! Ku mojemu zdziwieniu bardzo sprawnie sobie ze wszystkim poradziliśmy. Całe szczęście, że mogłam liczyć na przyjaciół i sąsiadów, którzy pomogli zaopiekować się naszymi dziećmi.

Wraz z podjęciem decyzji zaczęły pojawiać się w mojej głowie pytania:

 • – Jak zorganizować czas przed przeprowadzką i jak dobrze się spakować?
 • – Ile kosztuje usługa firmy transportowej?
 • – Ile kartonów będzie mi potrzebnych do spakowania całego naszego dobytku?

 

To tylko kilka pytań, które rozpoczęły tak naprawdę cały proces organizacji. Na początku sprawdziłam usługi firmy transportowej. Na szczęście firmy transportowe dopasowują swoje usługi do naszych potrzeb. Wynajęcie auta z kierowcą, który oferuje również pomoc w przenoszeniu i załadowaniu pudeł to koszt ok. 60 – 80 zł / h. Kwota ta oczywiście wzrasta wraz z ilością pomocników. Oprócz tego mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty za powrót samochodu dostawczego.

Firmy transportowe zapewniają samochody dostawcze, które przewiozą duże gabaryty oraz czasami specjalne dźwigi czy wózki transportowe. Oczywiście stawka wtedy wzrasta, a przy przeprowadzce do innego miasta czasami naliczane są dodatkowe opłaty i są trochę inne stawki za kilometr.

Przeprowadzając się z jednego końca miasta na drugi, czasami wydaje nam się, że przeprowadzka na własną rękę może być najtańszą opcją. Niestety w konsekwencji okazuje się, że musimy wykonać kilkanaście kursów, a niektórych większych mebli nie jesteśmy w stanie przewieźć. Co za tym idzie, wydłuża nam się czas przeprowadzki i opłaty za benzynę.

My finalnie wynajęliśmy samochód dostawczy i część rzeczy udało nam się przewieźć samochodem osobowym.

ile_kosztuje_przeprowadzka_i_jak_ja_zorganizowac

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Ja zaczęłam od gromadzenia kartonów i robienia porządków w naszych rzeczach. Warto również zaopatrzyć się w:

 • taśmę
 • folię ze stretchu
 • papier / gazety
 • marker
 • worki na śmieci

Zanim się przeprowadzisz, warto żebyś o zmianie adresu powiadomił:

 • Dostawców: prądu, wody, gazu, telewizji kablowej, internetu, telekomunikację oraz pocztę
 • Bank
 • Pracodawcę
 • Sąsiadów i znajomych

Większość naszych mebli została w mieszkaniu, gdyż były w zabudowie, więc nie ukrywam, że mieliśmy trochę mnie roboty niż to zazwyczaj bywa, ale warto pamiętać by zabezpieczyć najcenniejsze i najważniejsze rzeczy. Pakuj po kolei poszczególne pokoje, opisując dokładnie pudła. Im większy karton wybierzesz, tym najlżejszą zawartość powinien on zawierać. Dokumenty, klucze do obu mieszkań i inne wartościowe przedmioty – miej pod ręką. Na pewno przyda Ci się jeszcze prowiant oraz torba z rzeczami, które ułatwią pierwsze dni po przeprowadzce. Pamiętaj, że nowe mieszkanie zastaniesz z pustą lodówką i brakiem środków czystości.

Jeśli masz przed sobą przeprowadzkę to proponuję byś zapoznał się z  bardzo ciekawym poradnikiem, który zawiera wszystkie cenne informacje i na pewno pomoże Ci sprawnie się przeprowadzić.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.