macierzynstworaz.pl

Blog tematyczny o parentingu, dziecku, przepisach, poradnikach

Poradnik

Czy wełna i włóczka to to samo?

Czy wełna i włóczka to to samo?

Określenia „włóczka” i „wełna” często są stosowane zamiennie. To, że brzmią podobnie, nie oznacza jednak, że można je traktować jak synonimy. Zastanawiasz się, jakie zastosowanie mają wełna i włóczka? Różnice mogą być sporym zaskoczeniem. A przekonasz się o tym w dalszej części artykułu.

Czym jest wełna?

Wełna to surowiec pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwany m.in. od owiec, kóz oraz alpak. Występuje w różnych odmianach (w zależności od gatunku zwierzęcia, z którego runa ją wyprodukowano), np. merino, kaszmir, alpaka. Większość z nich znajdziesz w profesjonalnych sklepach dziewiarskich, takich jak WełnaBawełna.

Pierwsze skojarzenia z wełną? Często jest to ciepły sweter lub miękki szal. Wszystkie z nich są poprawne. Właściwości wełny to bowiem doskonała termoizolacyjność, miękkość, elastyczność oraz wytrzymałość. Wełniana odzież to znakomity wybór na zimę. A co ciekawe, sprawdzi się tę wiosną lub latem. Najlepszym tego przykładem jest lekka wełna merino, która zapewnia świetną oddychalność.

Zastanawiając się nad tym, czy wełna i włóczka oznaczają to samo, warto wspomnieć o sposobie ich pozyskiwania. W przypadku wełny jest to strzyżenie zwierząt hodowlanych. Następnie surowiec jest odpowiednio przygotowywany i czyszczony, a w ostatnim etapie przędzony na nici.

Jak powstaje włóczka?

Włókna powstałe ze ściętego runa zwierząt to wełna. A włóczka? Jest to nic innego, jak skręcone razem włókna. Mogą być one wykonane z różnych surowców: pochodzenia naturalnego (zwierzęcego oraz roślinnego) lub syntetycznego. 

Proces wytwarzania włóczki polega na przędzeniu włókien, skręcaniu ze sobą powstałych w ten sposób nici oraz zwijaniu ich w motki. Włóczka może posiadać różną grubość, fakturę, kolor oraz właściwości. Wykorzystuje się ją m.in. do prac dziewiarskich wykonywanych na szydełku lub drutach. Dokładnie takie produkty oferuje sklep WełnaBawełna.

Najpopularniejsze rodzaje włóczki to produkty bawełniane, lniane, jedwabne, akrylowe i poliestrowe. Co możesz z nich zrobić? Nie ogranicza Cię nic poza własną wyobraźnią. Włóczka umożliwi m.in. samodzielne wykonanie odzieży (np. szale, swetry), akcesoriów (np. torebki, opaski), dekoracji (np. maskotki) i tekstyliów (np. poszewki na poduszki). 

Wełna a włóczka – różnice

Mimo że zarówno z wełny, jak i z włóczki zrobisz sweter, to istnieje między nimi zasadnicza różnica. A dokładniej:

  • włóczka odnosi się do sposobu skręcenia włókien i może być syntetyczna lub naturalna,

  • wełna jest surowcem wyłącznie pochodzenia zwierzęcego.

Włóczka może być zatem wełniana, ale nie musi. Przekonasz się o tym, zapoznając się z asortymentem sklepu WełnaBawełna: znajdziesz tam włóczki wełniane, a także wykonane z innych surowców, w tym mieszanych.

Pamiętaj, że włóczka to nie wełna

Wiesz już, dlaczego nie należy stosować zamiennie określeń wełna i włóczka? Różnice są całkiem spore, więc na pewno szybko je zapamiętasz. Aby utrwalić swoją wiedzę, warto jak najszybciej przećwiczyć ją w praktyce. Nie będzie to trudne: wystarczy, że zajrzysz do WełnaBawłna i zaopatrzysz się w różne rodzaje włóczki, nie tylko wełniane!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośniczek mody, tworzenia stylizacji i kulinariów. Dzielimy się naszymi przepisami, pomysłami na idealnie dobrane looki i pomysłami na rozwój nowych zainteresowań i umiejętności. Poza pracą jesteśmy rodzicami z długoletnim stażem, dlatego też na naszym blogu znajdziesz dużo treści o parentingu i prawidłowym rozwoju dziecka.