macierzynstworaz.pl

Blog tematyczny o parentingu, dziecku, przepisach, poradnikach

Moda

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Rozpoznawanie zmian temperatury i dostosowanie do nich stroju jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku najmłodszych. Dzieci nie regulują tak dobrze temperatury ciała jak dorośli, a ich delikatna skóra jest bardziej podatna na zmienne warunki atmosferyczne. Czy wiesz, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury? Oto kilka praktycznych rad.

Sprawdź też: Jak ubrać dziecko do teatru? Prosty poradnik

Rozpoznanie zmian temperatury

Aby efektywnie dopasować ubiór dziecka do panujących warunków pogodowych, na początek musisz nauczyć się rozpoznawać zmiany temperatury. Nie chodzi tu tylko o obserwację termometru. Ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki takie jak siła i prędkość wiatru, wilgotność powietrza czy nasłonecznienie. Dla przykładu, temperatura wynosząca 15 stopni w słoneczny, bezwietrzny dzień będzie odbierana inaczej, niż ta sama temperatura w pochmurne, wietrzne popołudnie.

Aby umiejętnie dostosować ubrania dziecka do tak różnorodnych warunków, pomoże Ci reguła cebuli. Polega ona na ubieraniu kilku cienkich warstw ubrań, które łatwo można zdejmować lub zakładać w zależności od panującej temperatury.

Wybór odpowiedniego ubrania dla dziecka

Dobrze dobrany strój to taki, który zapewni dziecku komfort termiczny. Dla małych dzieci, które jeszcze nie potrafią wyrazić swoich odczuć słowami, istotne będzie obserwowanie ich reakcji na ubranie – czy nie jest im za gorąco, za zimno, czy nie pocą się.

Na temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza wystarczy jedna warstwa lekkiego ubrania, np. bawełniany body dla niemowlaka lub krótkie spodenki i t-shirt dla starszych dzieci. Poniżej 20 stopni warto dodać drugą warstwę, na przykład cieńszy sweter czy bluzkę. Sumieńscy rodzice doskonale opanowali regułę cebuli, pozwalającą na błyskawiczne zmiany stroju w zależności od warunków.

Praktyczne wskazówki dotyczące ubioru

Chcąc ubrać dziecko odpowiednio do temperatury, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwsza z nich, to fakt że dzieci schną wolniej niż dorośli, więc nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, warto zawsze mieć przy sobie dodatkowe ciepłe ubranie na wypadek gdyby dziecko zmoczyło się np. podczas zabawy w piasku.

Kolejna ważna zasada to unikanie materiałów sztucznych, które nie oddychają i mogą powodować potliwość skóry. Najlepiej wybierać ubrania z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len.

Na koniec, pamiętaj, że to nie tylko temperatura ma wpływ na dobrostan dziecka. Równie ważny jest dostateczny poziom nawodnienia, dlatego niezależnie od pogody, zawsze bądź przygotowana na to, aby napoić swoje dziecko, zwłaszcza podczas aktywnych zabaw na świeżym powietrzu.

Zobacz także:

Jak ubrać dziecko na spacer jesienią?
Jak ubrać dziecko do snu bez śpiworku?
Jak ubrać dziecko do przedszkola?
Jak ubrać się na komunie dziecka? Elegancki strój

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośniczek mody, tworzenia stylizacji i kulinariów. Dzielimy się naszymi przepisami, pomysłami na idealnie dobrane looki i pomysłami na rozwój nowych zainteresowań i umiejętności. Poza pracą jesteśmy rodzicami z długoletnim stażem, dlatego też na naszym blogu znajdziesz dużo treści o parentingu i prawidłowym rozwoju dziecka.